Ask a New Question
Search
Questions and answers by
vera hampton
Answers (2)
1.45
Almonds are sold in bulk for $5.60 per pound (16 ounces) o in a 12 ounce package for $3.60. If Pierre only needs 12 ounces for a recipe, how much would he save by purchasing the 12-ounce package instead of 12 ounces of almonds sold in bulk?