Ask a New Question
Search
Questions and answers by
strangerthingsss
Questions (1)
1. (mac's farm...) 2/3
2. (a class has 27 students..) 12 : 27 3. (the cost of your favorite..) $1.28 per gallon 4. (Caroline
2 answers
135 views
Answers (17)
all of depressed kids answers are right except for the last one.
They just needed some help, calm down.
This is correct! Thank you, Nobody.
5) I'm not sure about this one, because I don't know how it's getting solved. ---------------------------------- 6) I'm unsure if we are supposed to be adding the 7 and the 2n. If the answer was four, and if you are adding the 7 and the 2n then the
5) I'm not sure about this one, because I don't know how it's getting solved. ---------------------------------- 6) I'm unsure if we are supposed to be adding the 7 and the 2n. If the answer was four, and if you are adding the 7 and the 2n then the
Mathway is not accurate by the way because you are supposed to be adding 29 and 16 and then dividing by 9. I don't even know how it got some of those answers.
(also I'm not saying you didn't try on your own, I'd just say maybe go through it a few more times to see if your answer makes sense, I promise I'm not trying to be rude.)
8. is pretty simple to solve, but the math teachers just put it in a weird way. If not already, I'd suggest trying to do them on your own or asking your math teacher so you are able to understand. Anyways..... You take the total cost, minus the price we
this was math, it was unit five lesson one in math for Connexus.
What are the answers for this question?
Ms. Sue, unfortunately, passed away a few years back, let me look into your questions and I'll see if I can help. Also, what grade is this?
Given this is Seventh Grade math, and I'm a former High School student the only way I was taught to solve these types of questions was to use P.E.M.D.A.S. First place your numbers in the spots that their variable is, then your going to take (29 + 16) and
can u give the rest of the question? I can't help if I don't know what's being asked.
Idk what grade this is but it seems like taking one whole number by 1/10th I suggest dividing the number if given one, by ten.
Knowing this is Health and Physical education, here's an example: Sarah eats fruits and vegetables every day and gets the right amount of sleep, overtime she's healthier and has increased energy.
I believe it sounds as if C is correct as well.
Binary Fission I'm pretty sure, hope this helps.