Ask a New Question
Search
Questions and answers by
simply the best one here
Answers (1)
2. unit price = $ ÷ oz a) 64 fl oz for $2 = 2/64 ≈ $0.031 per ounce b) 256 fl oz for $7.5 = 7.5/256 = $0.029 per ounce c) buy wholesale because 0.029 < 0.031 3. unit rate means 1 for the miles 3/10 in ÷ 7/8 mi = 12/35 inches per mile ... . . . . . . .