Ask a New Question
Search
Questions and answers by
macfield musonda
Answers (1)
v=u+at 0=11.0m/s+(-9.81)t 11.0/9.81=t t=1.121304791 total time t=2t t=2*1.121304791 t=2.242609582 t=2.24s