Ask a New Question
Search
Questions and answers by
lkmjunhy8tgrfedsw536e4d5rf6tgy7huj8yhgtrf7e6dw5s36
Questions (8)
Why do Jewish people study the Talmud and Hebrew Bible?
(1 point) Responses Studying sacred writings is one of the Ten
11 answers
466 views
1 of 51 of 5 Items
Question Two pumps are filling large vats of liquid. One vat is empty, and the pump is filling it at a rate of
9 answers
260 views
Two machines at a factory are filling cans of soup. One machine has already filled 180 cans of soup, and fills cans at a rate of
11 answers
827 views
Select the correct answer from the list. (1 point)
A participle is a type of verb that can function as a(n) in a sentence.
1 answer
215 views
Solve for x: 13x+24=3x−26.
5 answers
189 views
Solve for x: 10x+5=7x−16.
3 answers
85 views
Solve for x: 9x+16=6x+1.(1 point)
Responses x=−4 x equals negative 4 x=3 x equals 3 x=−5 x equals negative 5 x=6
9 answers
197 views
Why were the Phoenicians able to spread their culture over a wide area?
9 answers
425 views
Answers (22)
What are the three parts of the Hebrew Bible? (1 point) Responses Torah, Prophets, Writings Torah, Prophets, Writings Poems, Torah, Laws Poems, Torah, Laws Talmud, Torah, Poems Talmud, Torah, Poems Prophets, Talmud, Psalms
In a bike race, bike A is 50 miles from the starting point and travels 30 miles per hour. Bike B is 100 miles from the starting point and travels 25 miles per hour. After how many miles will bike A and bike B be the same distance from the starting point?
A yoga studio has two participation plans. The first plan costs $10 per visit. The second plan costs $30 per month, and $4 per visit. How many visits would make the cost of both plans the same?(1 point) The plans would cost the same at
3 of 53 of 5 Items Question Two pumps are filling large vats of liquid. One vat is empty, and the pump is filling it at a rate of 6 gallons per minute. The other vat already contains 28 gallons and is continuing to fill at a rate of 4 gallons per minute.
A yoga studio has two participation plans. For the first plan, the cost is $8 per visit. For the second plan, the cost is $40 per month, and $2 per visit. Write an equation to show the number of visits per month that it would take for the two plans to be
5 of 55 of 5 Items Question Write an equation and interpret the solution to the following problem: Rental car A has a rate of an initial $100, plus $10 per day. Rental car B has a rate of an initial $50, plus $20 per day. After how many days are the rental
Movie Theatre A has a popcorn machine with a 120-gallon capacity. It sells 7 gallons of popcorn per hour. Movie Theatre B has a popcorn machine with a 150-gallon capacity. It sells 9 gallons of popcorn per hour. Write and solve an equation to show when the
3 of 53 of 5 Items Question An ice cream shop makes vanilla and chocolate ice cream. The vanilla ice cream machine has a 180-cup capacity, and it sells 20 cups per day. The chocolate ice cream machine has a 140-cup capacity, and it sells 16 cups per day.
2 of 52 of 5 Items Question Movie Theatre A has a popcorn machine with a 100-gallon capacity, and sells 3 gallons of popcorn per hour. Movie Theatre B has a popcorn machine with a 150-gallon capacity, and sells 5 gallons of popcorn per hour. Write an
1 of 51 of 5 Items Question Two machines at a factory are filling cans of soup. One machine has already filled 180 cans of soup, and fills cans at a rate of 15 per minute. The second machine has already filled 210 cans of soup, and fills cans at a rate of
Solve for x: 5x+2=3x−20.
Solve for x: −12x+20=−10x+32.
Solve for x: 13x+24=3x−26.
Solve for x: 10x+5=7x−16.
Solve for x: 13x+26=3x−34.(1 point) Responses x=18 x equals 18 x=3 x equals 3 x=−9 x equals negative 9 x=−6
Solve for x: 4x+8=3x−10.(1 point) Responses x=3 x equals 3 x=−18 x equals negative 18 x=−8 x equals negative 8 x=−10
Solve for x: 3x−3=6x+18.(1 point) Responses x=9 x equals 9 x=−7 x equals negative 7 x=−6 x equals negative 6 x=2
Solve for x: 4x−3=3x−9.(1 point) Responses x=7 x equals 7 x=−6 x equals negative 6 x=5 x equals 5 x=−2
What about Phoenician geography made them rely on imports and exports? Select the two correct answers. (1 point) Responses their lack of farmland their lack of farmland their emperor's choice to train soldiers not farmers their emperor's choice to train
How did the Phoenicians influence language today? (1 point) Responses by creating precise maps of cultural language interactions as they traded by creating precise maps of cultural language interactions as they traded by creating the world's first paper
How did Phoenician colonies prove valuable when the Assyrians attacked Phoenicia? (1 point) Responses The colonies sent soldiers. The colonies sent soldiers. The colonies were available for the Phoenicians to flee to. The colonies were available for the
Why were the Phoenicians able to spread their culture over a wide area? Phoenician armies imposed Phoenician culture throughout the region. Phoenician armies imposed Phoenician culture throughout the region. Phoenicia had many natural resources that were