Ask a New Question
Search
Questions and answers by
dalili
Answers (1)
Jeff bought 3 bags of dog food. He also bought a set of new dog bowls that cost eighteen dollars . He spent a total of forty-five dollars. Write both the verbal and mathematical equation to find out how much Jeff paid for each bag of dog food.