Ask a New Question
Search
Questions and answers by
Toby
Questions (467)
Use the paragraph to answer the question.
"Persuasive writing is writing that tries to convince others that they should agree
3 answers
153 views
Lisa adds 2 teaspoons of baking soda to 6 pounds of flour. How much baking soda should she add to 9 pounds of flour?
A. 3
1 answer
54 views
Lenny is making his own laundry soap. The recipie calls for 2 parts borax, 2 parts washing soda, and 1 part soap flakes. If
1 answer
41 views
Luis is making chocolate chip cookies. The recipe calls for 1/8 cup of almonds for every 3/4 cup of chocolate chips. If Luis
1 answer
25 views
Carla needs to complete her science homework. She has 20 pages to read and 14 questions to answer. If it takes Carla 10 minutes
1 answer
49 views
Use proportional relationships to solve this mixture problem. The incoming 6th-grade class has a choice between band or choir as
1 answer
51 views
Layla is laying down a path for a new driveway. The store has three types of paver stones that will work for her space. She
7 answers
77 views
Randi needs to mow her lawn. The mixture requires 5 gallons of gas for every 2 gallons of oil. How much oil will she need for 8
1 answer
48 views
the ratio of girls to boys in a school is 3 to 1. If there is a total of 400 students, how many are boys? The answer has to be a
1 answer
54 views
Which of these events would most likely cause a recession?
A. The price of gasoline rises by ten percent. B. Political leaders
1 answer
69 views
Which of the following is most likely to happen if many families in a community stop spending as much money at the local grocery
7 answers
131 views
Which of these groups contributes to total GDP?
A. human records, raw materials, capital goods B. government spending, capital
4 answers
86 views
Raquel gets paid $75 per week to mow 8 yards. Which equation would represent how to compute her wage for each yard?
A. 75/7 = 8/x
1 answer
82 views
Which fraction is a unit rate that you can use to solve a ratio problem?
A. 1/27 B. 3/4 C. 27/1 D. 7/5
1 answer
46 views
how long is 8 to 10 weeks?
7 answers
48 views
how long is 8 - 10 weeks?
1 answer
25 views
A new administration reforms a state's tax code. The corporate tax was increased by 3%, allowing the value-added tax on consumer
3 answers
74 views
How might the government deal with a huge company that has no competitors and is charging customers high prices?
A. break the
1 answer
81 views
What is one of the things the Federal Reserve System does?
A. set income tax rates at the federal level. B. Influence interest
1 answer
78 views
What is one source of revenue for the federal government to pay for public goods and services? A. property taxes. B. sales taxes
1 answer
84 views
The citizens of a small city have been eager to see more green space in their environment. There are several abandoned lots that
1 answer
87 views
What does the sentence "Ella esta en la cocina" mean in Spanish? A. We are in the kitchen. B. She is in the kitchen C. I am in
1 answer
98 views
Which of the following items would you most likely find in the "dormitorio" of a house? A. la cama B. el refrigerador C. la
5 answers
70 views
What does "la entrada" mean in english
3 answers
60 views
Which of the following is a Mexican celebration honoring family members who have passed away? A. Quinceanera. B. Dia de los
3 answers
57 views
What does "dormir" mean?
1 answer
28 views
Which part of the house is most often used to entertain friends or relax with the family in the spanish-speaking world? A. la
5 answers
73 views
In which situation would someone in mexico use the expression "El esta como agua para chocolate."? A. to describe someone who is
5 answers
72 views
What number comes after 16 in spanish? A. diecisiete B. dieciocho C. diecinueve
3 answers
35 views
Which of the following is always a part of celebrations and holidays in the Spanish-speaking world? A. quinceaneras B.
1 answer
77 views
Which of the following is used as a term of affection in Mexico? A. mijito B. buena onda C. cajeta
5 answers
130 views
What does the spanish word cincuenta translate to in english?
1 answer
75 views
do you speak spanish?
7 answers
24 views
The Philippine national government consists of a president, a Supreme Court, and a legislative branch. As in the United States,
1 answer
117 views
What characteristic is primarily associated with a command economy? A. competition among suppliers in the market. B. free access
1 answer
86 views
If there were 25 questions on a test and I got 11 of them wrong, what is my score?
1 answer
23 views
Simplify the following expression. (x + 1) - (-2x - 5) A. 3x-4 B. -x +6 C. -x -4 D. 3x + 6
1 answer
25 views
Layla is making fruit salad. She uses 1 1/2 cups of oranges, 2/3 cups of apples, and 3/4 cups of grapes. How many cups of fruit
1 answer
28 views
Jenny wants to but soda at the grocery store. The store offers three different packages. Which package has the best unit price?
1 answer
180 views
Which two ratios form a proportion? A. 4/20 and 2/5 B. 4/20 and 1/5 C. 20/4 and 1/5 D. 20/4 and 2/5
1 answer
38 views
A whale swam 200 miles in 5 days. Which equation can be used to find how many miles it swims in 16 days? A. y = 200 x 16 B. y =
1 answer
89 views
The amount of money that Sarah earns varies with the number of hours worked. If she earns $320 for working 40 hours, determine
1 answer
62 views
Lars purchases a new SUV. The car has a 15-gallon gas tank. If he can drive 330 miles on a full tank of gas, what is the unit
1 answer
85 views
which ratio is equivalent to 9/78? A. 1/3 B. 3/18 C. 3/26 D. 1/8
1 answer
43 views
Which of these equations is a non-proportional relationship? A. y= -15x B. y= 2/3x C. y= 10x + 10 D. y= 4.08x
1 answer
116 views
if you know that 4 of an item cost a certain amount, and you want to find out how much one costs, which operation will you use?
1 answer
36 views
If three dozen muffins cost $9, what is the cost per muffin? A. $0.25 B. $4.00 C. $0.50 D. $3.00
1 answer
76 views
A hiker ascended 3/4 of a kilometer in 1/16 of an hour. What was the hiker's ascent rate in kilometers per hour? A. 12 kph B. 3
1 answer
38 views
Maddy is buying bulky candy bars for a fundraiser. She buys 1,000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar? A.
1 answer
90 views
but I thought it was B. A required bank fee
11 answers
51 views
What is an interest rate? A. a loan add-on B. a required bank fee C. a service provided by a retail store D. a special type of
5 answers
79 views
if a dozen pecils cost $1.35, what is the unit cost? A. $0.11 B. $1.23 C. $0.13 D.$4.29
1 answer
40 views
how do you find the rate of a graph
1 answer
25 views
Animals obtain their nitrogen from....... A. plants. b. nitrites. C. bacteria. D. nitrates.
1 answer
49 views
which trophic level is always a necessity in an energy pyramid or food chain? A. secondary consumer. B. primary consumer. C.
1 answer
85 views
what does autotroph mean?
1 answer
34 views
chemical energy for respiration is stored in the bonds of.... A. glucose molecules. B. carbon dioxide molecules. C. water
1 answer
54 views
The nitrogen cycle requires _____ to convert nitrogen to nitrites and nitrates. A. bacteria B. animals. C. legumes D. plants
1 answer
75 views
ATP stores some of the energy from glucose molecules during glycolysis. How is the remaining energy from these glucose molecules
3 answers
131 views
ATP is a...... A. a form of energy that can be used and stored. B. a usable form of energy. C. a form of energy that can be
1 answer
66 views
which process in photosynthesis uses energy from the sun? A. combining carbon dioxide and hydrogen. B. splitting water in to
1 answer
27 views
which description defies a claim? A. a statement that explains a point of view. B. an opinion based on facts. C. an assertion
1 answer
50 views
why were patios originally built in mexico? A. to store water in dry climates. B. as a way to escape from the hot mexican
1 answer
67 views
why were patios originally built in mexico?
1 answer
133 views
what does the poinsettia plant symbolize in mexico?
1 answer
47 views
Which of the following activites would be best suited for a small sized patio in mexico? A. one - goal soccer. B. pirinola C.
1 answer
51 views
What does the spanish phrase "celebrar en el patio" mean in english? A. to celebrate in the yard. B. to dance on the balcony C.
1 answer
77 views
Which job would likely have the lowest income? A. a job that many people are willing to do. B. a job that takes highly
1 answer
77 views
which of these factors contribute to the income potential of a job? Select two correct answers. A. the education required to be
1 answer
88 views
why do workers mostly sell their lobor? A. to earn income. B. to grow their productivity. C. to become entrepreneurs. D. to
1 answer
52 views
In which economic situation would interest rates decrease? A. Most people are saving rather thatn buying houses. B. Average
11 answers
82 views
In 2 days, Quin excercises 50 minutes. At this rate, how many minutes does she excercise in 4 weeks?
1 answer
45 views
A humming bird flaps its wing 5,000 times a minute when hovering in place. How many times will it flap its wings in 15 seconds?
1 answer
74 views
with what materials are most houses in Merida built? A. wood and plaster B. stone and concrete blocks C. wrought iron
1 answer
125 views
usable forms of nitrogen can intentionally be increased in the soil by..... A. allowing organic matter to decompose B. planting
1 answer
113 views
living organism can incorperate what into their diet? A. ammonia B. nitrites C. nitrogen gas D. nitrates
3 answers
39 views
nitrogen from animal waste can be stored in bodies of water as... what?
3 answers
90 views
Nitrogen returns to the atmosphere through a process called.... what?
1 answer
82 views
The amount of water is directly proportional to the number of cups of rice. The coordinate (1/2 , 1) is on the graph of this
1 answer
96 views
At the store, Nigel paid $10 for 2 1/2 pounds of roast beef. The cost of deli meat is proportional to it's weight. What is the
1 answer
54 views
how many subs do sam and colby have?
11 answers
92 views
sam and colby are the best youtubers
5 answers
80 views
who is colby brock
1 answer
59 views
Write a five paragraph argumentive essay on why Colby Brock is hot
3 answers
62 views
Write a five paragraph argumentive essay on why pinapple does not belong on pizza
5 answers
86 views
are ghost real
1 answer
63 views
Do you know costley mill in georgia?
3 answers
46 views
who is Jessie Costley
1 answer
37 views
are you ugly
1 answer
54 views
am I ugly
1 answer
67 views
how do you know if you are a male or a female
1 answer
38 views
what is sex
1 answer
50 views
What ratio is equivalent to 5/4? A. 30/24 B. 30/20 C. 24/30 D. 20/30
1 answer
28 views
Last Sunday, Mr. Stone drove 320 miles in 5 hours. What is the unit rate per hour?
0 answers
39 views
Chemical respiration is stored in the bonds of which molecules? A. glucose molecules. B. water molecules. C. oxygen molecules.
1 answer
75 views
70 divide 2
1 answer
33 views
Tim decides that he is going to walk to a friend's house, which is 1 mile away from his house. He can walk at a pace of 2/3
1 answer
79 views
Desiree is making guacamole for a party. The recipe she is using calls for 1/4 cup of lime juice for every 4 cups of avacados.
1 answer
68 views
what is 2/3 divide 12/19
1 answer
33 views
What does an author's interpretation of a fact show? A. point of view B. entertainment C. an opinion D. an argument
1 answer
97 views
Pages
1
2
3
4
5