Ask a New Question
Search
Questions and answers by
Solanki Vidhi
Answers (1)
Your Answer Will Be 3N Because, N=n*M (Where N = Normality, n = Acidity, Basicity or Neutrality , M=Molarity) •°•n=Neutrality Of Al2(SO4)3 =2Al³+ + 3SO4²- n=6 •°•N=6*0.5(Which Is Molarity Of Aqueous) =3.0N THANK YOU 🙏✌️💜