Ask a New Question
Search
Questions and answers by
Silas zock
Answers (2)
Data Force(F)=70N Distance(s)=1.1m workdone by the boy=applied force * distance covered w=F*S W=70*1.1 w=77
1.8=[(5.0-x)/100]/(x/150) 1.8 =[(5.0-x)/100]*150/x 1.8=(5.0-x)150/100* x 1.8 =[(5*150)-(x*150)]/100x 1.8= 750-150x/100x 1.8*100x=750-150x 180x=750-150x 180x+150x=750 330x=750 divide through by330 330x/330=750/330 x=2.27