Ask a New Question
Search
Questions and answers by
Sidrah Naeemuddin
Answers (1)
T=mv^2/r + mg or T= mg + mv^2/r T= 450N r= 1 m= 0.75 450 = (o.75)(9.8) + (0.75)(v^2) v^2= 450/8 v= 7.5