Ask a New Question
Search
Questions and answers by
Siddhant raj
Answers (1)
It's quiet simple. A/Q On sold item,he made a profit of 16% Let he sold x items. So profit would be (1200-x)*0.16 Now, This is equal to 4% of purchased means 4% of 1200=0.04*1200=48 So, (1200-x)*0.16=48 On solving. We get, X=900. Tnx For any doubt send it