Ask a New Question
Search
Questions and answers by
Shakti sagar
Answers (1)
Draw the sketch diagram. Two velocities= 5m/s Thita= 60degree Sin 60degree= √3/2 Cos 60degree= 1/2 R= √25+25+2×5×5×1/2 =√75 =8.66m/s Bita=tan(5√3/2÷5+5/2) =tan1/√3 Bita=30degree