Ask a New Question
Search
Questions and answers by
R mok.k
Answers (1)
e=1/2 since we are talking about half-lives AO=20g constant,k=elapsed time(t)/half-life =5 years/10 years =1/2 IF A=AOe^1/2 =20g(1/2)^1/2 =14.14 g thats the solution happy dance