Ask a New Question
Search
Questions and answers by
Not 17
Answers (1)
The answer is approx 33 hr. T = h / reg rate = V / A / Reg rate Rate = 5” per hour = .127 m / hr V = 20, 500 gallons = 77.59 m3 A = 200 ft2 = 18.61 m2 V / A / Reg Rate = 77.59 m3 / 18.61 m2 / .127 m/hr = 4.17 m / .127 m/hr = 32.83 hr.