Ask a New Question
Search
Questions and answers by
Nandan mishra
Answers (1)
Vo = 36km/h = 36,000m/3600s = 10 m/s. V = 9km/h = 9000m/3600s = 2.5 m/s. a = (V^2-Vo^2)/2d a = (2.5^2-10^2)/300 = -0.3125 m/s^2. d = (V^2-Vo^2)/2a d = (0-2.5^2)/-0.6250 = 10 m. d = -(10^2)/-0.6250 = 160 m. 160 - 150 = 10 m. Further.