Ask a New Question
Search
Questions and answers by
NYC drill
Questions (1)
Rosie buys her favorite hot chocolate from a hot chocolate shop. She pays $5.00 and gets a 20 oz. cup. What is the unit rate
19 answers
103 views
Answers (9)
Justin starts going to a new fitness class. His smart watch tracks a total of 72 active minutes in the week. If he attended the class 3 times, what is the unit rate of active minutes per class?(1 point) Responses 25 minutes 25 minutes 24 minutes 24 minutes
Ruby is making friendship bracelets. She has a total of 156 beads to make bracelets for 12 friends. If she uses all of the beads, what is the unit rate of beads per bracelet?(1 point) Responses 15 beads 15 beads 10 beads 10 beads 12 beads 12 beads 13 beads
Manny is making almond muffins for a mid-day snack. He makes 36 muffins and uses 4 cups of almonds. What is the unit rate of muffins per cup of almonds that he is using?(1 point) Responses 8 muffins 8 muffins 9 muffins 9 muffins 12 muffins 12 muffins 1/9
Gloria is making flower arrangements for a wedding. She has a total of 112 flowers and 14 vases to fill. What is the unit rate of flowers per vase?(1 point) Responses 8 flowers 8 flowers 6 flowers 6 flowers 10 flowers 10 flowers 14 flowers
Tony was asked to bring root beer for root beer floats to the end of year class party. He is only given so much money for his budget. He finds a 64 oz. bottle for $3.20. What is the unit rate price per ounce?(1 point) Responses $5.00 $5.00 $1.00 $1.00
The grocery store is having a sale on apples. If you buy 8 pounds and it costs $16.00, what is the unit rate of price per pound?
Liam decides to make a New Year's goal to read more books. One year later, he has read a total of 36 books. What is the unit rate of book per month that he read?
Valerie buys a new car. She can drive 288 miles on a full tank of gas. If her car holds 16 gallons of gasoline, what is the unit rate of miles per gallon?
Oscar is training to compete in a cross country meet at his school. In a week he runs a total of 7 miles in 84 minutes. What is the unit rate of minutes per mile?