Ask a New Question
Search
Questions and answers by
Mrs.Smooch
Answers (2)
ç = 1 - 290K/1000K = 0.29 = 29.0% The thermal efficiency is defined as the amount of work done per amount of heat absorbed from hot reservoir or... ç = W/Qh so then you would just use W = e*Qh and plug in what you know
because they are all made of different materials therefore they will each retain heat more or less.