Ask a New Question
Search
Questions and answers by
Mans
Answers (1)
C2H2(g) + 2H2(g) = C2H6(g) dG° = -RTLn(Kp) and Kp = P(C2H6) / (P(C2H2) x P(H2)^2) Kp = 5.25 × 10−2 / (4.65 x 3.85^2) Kp = 7,62 x 10-4 So dG°=-8.31 x 298 x Ln(7,62x10-4) dG° = 17.779 kJ > 0