Ask a New Question
Search
Questions and answers by
Kaman
Answers (1)
f=140 Hz v=343 wavelength=(v/f)=(343/140)=2.45 for destructive interference=(wavelength/2)=(2.45/2)=1.225 Solve for x which is the distance between speaker B and the observer C. By pythagorean, CB^2+BC^2=AC^2 x^2+4.8^2=AC^2 AC^=(x+1.225)^2 So, we have