Ask a New Question
Search
Questions and answers by
Joseph Zimba
Answers (1)
Work done = ∆P.E W=(mhg)f - (mgh)i (mgh)i =0, since it was lying down And, h = ½(h of the marble) h= ½(3.4)=1.7m W= 180 kg × 9.8 m/s² × 1.7m W= 2,998.8 J W = 3.0 kJ