Ask a New Question
Search
Questions and answers by
Jo mamma
Questions (198)
Lines and planes practice
1 answer
110 views
Drugs that slow brain and body activity are called?
1 answer
348 views
The structures responsible for carrying information all over your body are?
3 answers
627 views
Alcohol abuse can cause scarring of the liver, which is called
10 answers
669 views
Which part of the nervous system is responsible for transporting information throughout the body
1 answer
735 views
The state in which a person’s ability to function mentally or physically is impaired is called
1 answer
509 views
Short term effects of smoking are
3 answers
207 views
Long term risks of smoking include
4 answers
549 views
Since 1964 the number of cigarettes smoked has
5 answers
1,005 views
The dome shaped muscle that lies below the lungs and is important in the breathing process is the?
1 answer
248 views
The function of the respiratory system are
1 answer
134 views
The addictive chemical found I. All tobacco products is
5 answers
730 views
Why is the hippocratic
1 answer
93 views
How was Athenian direct democracy different than American represative democracy
1 answer
137 views
How did geography affect the development of independent Greek city stayes
1 answer
136 views
Which of the following describes life in Sparta for children
1 answer
236 views
Why do we still read Ancient Greek fables today
1 answer
277 views
What was a primary reason the Olympic Games were held
1 answer
151 views
Which ruler was responsible for uniting Greece and building an empire
1 answer
209 views
Which group of Ancient Greek women had greater freedom
1 answer
261 views
Eating a healthy diet is a lot like building a house
1 answer
250 views
Which of the following would be appropriate criteria for analyzing this piece of art
1 answer
275 views
Millie might not be able to attend
1 answer
136 views
Millie might not be able to attend the
1 answer
122 views
Grammar and punctuation unit yest
38 answers
512 views
The artwork pictured here best represents which message
1 answer
417 views
Write a ratio for the situation in three ways comparing the first quantity to the second quantity in union city about one in
1 answer
150 views
A zoo has 14 monkeys and 18 chimpanzees
1 answer
144 views
A recipe for 24 cookies calls for
1 answer
83 views
Find each unit price which is the better buy electric wire $1.49 for 3 ft
1 answer
146 views
Electrical wire &1.49 for 3 ft $.69 for 18 inches
1 answer
68 views
Find each unit price, which is the better buy
1 answer
132 views
Show that the ratios 10/20 and 30/60
1 answer
88 views
Ratios rates and proportions unit test part two
1 answer
229 views
Write a ratio fr the situation in three wausc
1 answer
82 views
The actual distance between two cities is 135 km
1 answer
77 views
A 10 acre field produced 750
1 answer
85 views
Are the ratios 25/45and 15/27 proportional? Explain
2 answers
108 views
18/20=k/110
1 answer
84 views
A textbook weighs 2,5 pounds how many kilograms does the
1 answer
132 views
Which ratio forms a proportion with 9/15
1 answer
131 views
Which ratios form proportions 3/15,12/55
1 answer
89 views
Which ratios form a portion 4/9,12/25
1 answer
140 views
Which ratios from a portion
1 answer
102 views
Garrett isc64 inches tall . How many centimeters tall is he?
0 answers
122 views
It took Pam 45 minutes to drive to work and 60 minutes to drive home from work
1 answer
167 views
There are four kinds of road signs in a certain town
1 answer
181 views
A box of crackers had 24 grams of fat. The box contains 8 servings. What is the unit rate
1 answer
227 views
A customer went to a garden shop and bought some potting soil for 12.50
1 answer
124 views
Your local gas stations are having a price war
1 answer
157 views
Jesse played two days of golf . On the second day, he got a score of 6 below par , or -6.his total score for the two days was 0.
1 answer
147 views
Equations and inequalities unit test part 2
1 answer
174 views
Leslie decides to join a gym. She must pay a monthly fee plus a one time fee to open a membership. This situation can be modeled
1 answer
141 views
Leslie decides to join a gym . She must pay a monthly fee plus a one time fee to open a membership. This situation can be
1 answer
133 views
A basketball player scores 10 points per game . Write an algebraic expression to show how many points she might score in n games
1 answer
131 views
Write a word phase for 5 p.
1 answer
97 views
Your friend thinks that the equation k-3.5=21 is a true statement. Is your friend correct? Explain
1 answer
141 views
Leslie decides to join a gym she must pay a monthly fee plus a one - time fee to open a membership. This situation can be
1 answer
143 views
The cost in dollars of a field trip is 64+14 n, where n is the number of people attending. What is the cost for 48 people
1 answer
108 views
D+g/h for d = 35,g =19,and h =6
1 answer
81 views
3(y+1)for y =2
1 answer
93 views
Solve the in. Explain all the steps and identify the properties used 3a - 4 <5
1 answer
83 views
Solve the inequality. Explain all the steps and identify the properties used 3a - 4 <5
1 answer
111 views
Solve the inequality explain all the steps and identify the properties used n/-3 plus 5>4
1 answer
126 views
N/-3 plus 5>4
1 answer
78 views
Gavin needs to read at least 150 pages of his book this week
2 answers
138 views
The number of words x Tina can type per minute is at least 50 . Write and graph an inequality to describe this situation
1 answer
137 views
Solve each inequality m-7<6
1 answer
72 views
Write the inequality for the line
1 answer
74 views
0.6x plus 0.8=1.4
3 answers
119 views
Use inverse operations to solve each equation explain each step and identify the property used to reach step 19= h/3-8
1 answer
153 views
Write an algebraic expression to represent five plus the quotient of r and 14
1 answer
130 views
Solve 5 s plus 40 =55 using number sense
1 answer
118 views
Write an algebraic expression for Julie runs three miles less than twice the number of miles that Hanna runs
1 answer
140 views
Evaluate 6r plus 7 for r equals 1.2.
1 answer
86 views
Simplify the expression and explain each step 4(3x plus2)-2
1 answer
83 views
Use the properties of equality to solve each question
1 answer
96 views
Which number is the solution of m plus 90 equals 150
1 answer
94 views
Simplify 2 plus 17x-5x plus 9
0 answers
99 views
Find the like terms in the expression y plus 1.2y plus 1.2z
1 answer
83 views
A store buys 771/2 pounds of mulch in a large shipment. They divide the mulch up into bags that can each hold 21/4 pounds. The
1 answer
137 views
Shayla is baking muffins that require 1/2 cup of vegetable oil. She only has 1/3?cup of vegetable oil left how much more does
1 answer
125 views
Shayla is baking
2 answers
81 views
The basic recipe for split pea soup serves 8 people. Find the amount of each ingredient needed to serve
1 answer
141 views
Operations with fractions unit test part 2
1 answer
164 views
Convert 96 ounces into pounds and explain how you determined the answer
1 answer
137 views
Concert 96 ounces into pounds
1 answer
89 views
If you wanted to find the differences of 6/25 -4/5 what common denominator should you choose and why
1 answer
125 views
Operations with fractions unit test part 1
2 answers
186 views
Everyone is excited for the pep rally
1 answer
207 views
Choose from the correct form of each verb to complete passage
2 answers
380 views
Choose the correct form of each verb to complete the passage
1 answer
253 views
The cows in the field
1 answer
148 views
Telling a child that he won’t amount to anything in life is a form of
3 answers
716 views
Creating a large scale monument of an individual could indicate to the viewer that?
1 answer
272 views
The clay for this pottery was acquired by
1 answer
203 views
This architectural design was created by
1 answer
547 views
Many different techniques can be used to attract the viewers attention
1 answer
132 views
Pages
1
2