Ask a New Question
Search
Questions and answers by
Jayla
Questions (447)
All of the chemical reactions that occur inside your body’s cells to produce energy are called
(1 point)
1 answer
50 views
Your skin, lungs, and kidneys are all part of the ________, which removes wastes from the body.
(1 point)
1 answer
49 views
A method for assessing your body size by taking your height and weight into account is the
(1 point)
1 answer
56 views
Starches and sugars belong to which class of nutrients?
(1 point)
1 answer
30 views
Which digestive organ is the last organ food passes through before reaching your stomach?
(1 point)
1 answer
62 views
Marie studied all day on Sunday, and she passed her mathematics test.
Which sentence structure is used in the sentence? (1 point)
1 answer
87 views
Which sentence structure would you use if you wanted to tell about a meal you ate and provide a description of the meal's
1 answer
135 views
Which sentence structure should be used to emphasize a single idea?(1 point)
Responses
1 answer
45 views
Which name was given to the movement by Christians to drive the Muslims out of Spain?
(1 point)
1 answer
55 views
Which of the following was an effect of the First Crusade?
(1 point)
1 answer
25 views
Why was King John forced to sign the Magna Carta?
(1 point)
1 answer
43 views
Which of the following was the purpose of mendicant orders?
(1 point)
1 answer
43 views
Which of the following led to the growth of towns during the Middle Ages?
(1 point)
1 answer
30 views
Which of the following are reasons the grain supply increased during the High Middle Ages? Select the two correct answers.
(1
1 answer
47 views
Who had the fewest rights in feudal society?
(1 point)
1 answer
37 views
Which of the following were lesser lords who provided service to powerful lords?
(1 point)
1 answer
29 views
Which of the following did the medieval Catholic Church withhold to punish wrongdoing?
(1 point)
1 answer
33 views
which order do these go in is it live a life of religious study and prayer or provide advice to rulers on political matters, or
1 answer
54 views
Drag the phrases to the correct boxes. Phrases may be used once or not at all.
(2 points) Put responses in the correct input to
1 answer
67 views
Which of the following led to the spread of Christianity to Ireland and Britain?
(1 point) Responses
1 answer
54 views
In 800, Pope Leo III crowned who
emperor of the Romans as a form of thanks for protection from the pope's enemies.
1 answer
50 views
Why did the Flemish support Edward III's claim to the throne of France?
1 answer
69 views
Which of the following was the main cause of the Great Famine?
1 answer
42 views
Nitrogen from animal waste can be stored in bodies of water as
1 answer
36 views
Living organisms can incorporate ________ into their metabolism
1 answer
38 views
How do plants recycle carbon during photosynthesis?
1 answer
31 views
Find the measure of the supplement of 96° angle
1 answer
81 views
The measure of the complement of a 39° angle is?
3 answers
60 views
This is a Porfolio in geometry called Triangles Unit Review. Its in unit 7 (Triangles ) and lesson 6.
1 answer
210 views
My friend is taking a class at the local community college to learn french.
0 answers
245 views
Kaya's family spends \$ 105$105 to rent a boat for 77 days. The total cost, cc, of the boat rental is proportional to the number
0 answers
366 views
Find the equation using point slope formula . Write the final equation in slope intercept form . (-3,7) and (-1,-5) are points
1 answer
637 views
Which ruler of France was known as the sun king led the golden age of art and literature and presided over the court of
3 answers
935 views
His father yelled, and the mean words hung in the air like smoke, making Eliot's eyes water. is this a simile, metaphor, both or
1 answer
890 views
In a fair test, you have to keep all the variables the same except
one. That way, you can see the effect of the one variable. If
0 answers
625 views
One bottle if shampoo costs $6 for 8 ounces.A second bottle costs $4 for 5 ounces of shampoo.Which. has the lower unit rate?How
3 answers
784 views
A company's stick lost $3.15 of its value each day for 5 consecutive days. What was the total change in the stock price?
1 answer
603 views
if the chemist mistakenly makes 275 ml of solution instead of the 200ml, what molar concentration of sodium nitrate will the
1 answer
1,104 views
Mrs.Carter bought 7 dry erase markers for $40. How much would 20 markers cost ?
2 answers
439 views
Gerald works 18 hours each week. He earns $10 a hour.Write an expression to find how much Gerald earns in 1 week
1 answer
1,172 views
Ben has a collection of 15 coins in quarters and dimes. There are 7 quarters in the collection. Is the ratio of quarters to
6 answers
1,666 views
I wounder what is 5(29)? I just really don't under stand how to solve it.
1 answer
349 views
The primary of a step-down transformer connected to a 240 V source has 1000 turns. The secondary has 100 turns. What is the
0 answers
1,150 views
Alex works 4 hours on tuesday,thursday ,and Friday.He earns $6.50 per hour.He is saving to buy a television that costs $525.How
1 answer
912 views
Alex works 4 hours on tuesday,thursday ,and Friday.He earns $6.50 per hour.He is saving to buy a television that costs $525.How
2 answers
911 views
Two rectangles have an area of 81 square inches. Name two possible perimeters for the rectangles
1 answer
609 views
OK, I have had trouble with math, 'C' average, and we are learning proportions. I don't get them! Can someone please do a
1 answer
513 views
Pages
1
2
3
4
5