Ask a New Question
Search
Questions and answers by
IG: pres_flomo
Answers (1)
Mplane = 34100kg Fnet= 35800N Mpilot = 89kg Note: The net force of on the pilot from the plane=0..(Non-inertia). The net force from the ground before takeoff can be calculated below: Fnet = ma a = Fnet/Mplane; a = 35800N/34100kg....a =1.05m/s/s. Fpilot