Ask a New Question
Search
Questions and answers by
Har!@#$%^&h shetty
Answers (1)
The correct answer is given:r=0.1m,q=3nC, we have E=-1×P÷4×pai×apsilon°×rpower3 E=-9×10^9×2×3×10^-9×0.05÷0.1 E=-27×10^2 N÷C