Ask a New Question
Search
Questions and answers by
Bandi J
Answers (1)
F= ma. F= ma m= 3.41×10^4kg. m= 89kg F= 3.58 × 10^4N. a =1.05m/s^2 from F= ma. F= 89×1.05 3.58 × 10^ 4= 3.41 × 10^4a. = 93.45N a= 1.05m/s^2