Ask a New Question
Search
Questions and answers by
Aswin John
Answers (1)
D=(S1*S)(/(S2-S1)*T1+T2(in hour) S1=24kmph S2=25%of 24= 24*25/100=6 ie, 24+6=30kmph T1=5min T2=4min T1+T2=9min to hour= 9/60 D=(24*30)/6 * 9/60 =18km