Ask a New Question
Search
Questions and answers by
Andrew C
Answers (1)
t= square{2h/g}, t=square {100/9.8} t=square{10.2} t=3.19 Speed = distance/time s=50/3.19 s=15.67 s=15.67*2 SPEED=31.3m/s