Ask a New Question
Search
Questions and answers by
Agal
Questions (28)
A car dealership pays you 6% commission on your first $5,000 on car sales and 8% commission on the sale amount over $5,000. If
19 answers
5,412 views
You and some friends rent a limousine for a formal reception. The bill for the evening is $65.00. A tax of 7% will be added to
9 answers
3,189 views
What does it mean to get a 150% salary raise? Explain in words and then give an example showing a calculation.
4 answers
1,407 views
Two stores carry a similar stereo for the same original price of $573. One store offers a 16% discount and the second store
15 answers
9,254 views
PLZ HELP!
1. Part A In "All Together Now," Barbara Jordan's main purpose is to persuade readers that a tolerant society is best
7 answers
2,007 views
Should kids have longer vacations and why?
Hi! I REALLY Need Help On This! Also, are there any good reliable sites on this topic?
3 answers
407 views
Explain how mental math can be used to estimate a 15% tip on a taxi ride that costs $23.25.
PLZ HELP! BE VERY Descriptive on how
71 answers
15,708 views
Order the numbers 0.64,2/3, 65%, and 7/10, from least to greatest.
Can You PLZ Tell Me How U Did This? THX!
5 answers
1,815 views
The triangles below are similar. Find the value of x. (the big triangle has two sides that say 21, and the bottom says 24. The
13 answers
9,976 views
In a survey, one out of three people named blue as their favorite color. Two out of seven named red. If 1,092 people were
4 answers
1,448 views
Find each unit price. Which is the better buy? Explain.
Electrical wire: $1.49 for 3 ft. $.69 for 18 in.
22 answers
10,595 views
A recipe for 24 cookies calls for 6 tablespoons of sugar. If you make 36 cookies and use 10 tablespoons, will the cookies taste
12 answers
2,275 views
a. Show that the ratios 10/20 and 30/60 form a proportion by finding a common multiplier.
b. Show that the ratios in part (a) are
65 answers
12,191 views
A package of spaghetti weighs 266 grams. How many ounces does the package weigh? 1 oz ~~ 28 g
Is 9.5 the answer?
7 answers
1,417 views
The two triangles above are similar.
a. Find x using the ratio of the sides 12 cm and 16 cm: x/20 = 12/16 Show your work. b. Find
20 answers
13,871 views
In the scale drawing below, each side is 1.29 cm long. Use the scale factor shown. What is the perimeter of the actual object?
10 answers
4,854 views
It's Me Again,
Karen is standing near a flagpole that is 12 feet tall. Karen is 5 feet tall, and the length of her shadow is 4
6 answers
4,594 views
Are the figures below similar? Why or why not?
Determine whether the triangles below are similar. (Triangle M S I is shown on the
17 answers
8,963 views
Drinking 6 fluid ounces of milk provides 202.5 milligrams of calcium. How many fluid ounces of milk are required to provide 52.5
11 answers
5,640 views
Drinking 6 fluid ounces of milk provides 202.5 milligrams of calcium. How many fluid ounces of milk are required to provide 52.5
1 answer
861 views
Use the unit price to find the total price.
8 gallons at $1.94 per gallon PLZ HELP!
10 answers
3,952 views
Convert the map scale to a unit rate. How many inches represent one mile? Show your work. Interpret the meaning of the unit
28 answers
9,354 views
Every year, Eli and his family visit the Great Sand Dunes desert in Colorado. Eli notices that more sand dunes with varied
8 answers
2,067 views
–0.6n ≤ 9.6
n ≥ –16 n ≥ 16 n ≤ –16 n ≤ 16 I Think Its n ≤ 16, Can U Help?
8 answers
935 views
Can U Help Me State at Least 3 Similarities Of Fold Mountains and Fault Mountains? THX!!!!!!!
1 answer
499 views
I NEED TO FIND AT LEAST 3 FACTS ABOUT FAULT MOUNTAINS!!!!!
HELP!!!!!
4 answers
475 views
I NEED HELP QUICK!!!!
What is half of 5 1/2, 3 1/2, 5 3/4, 3 1/6 and 4 1/2??????? HEEEEELLLLLPPPPPP!!!!!!!! THX (Thanks)!!!!
5 answers
423 views
Q: Marissa Is researching information about martial arts students. She found that 7 out of 12 martial arts students practice
94 answers
9,056 views
Answers (41)
*thank you very much, I really appreciate the help. So the answer is A=84 students everyday and B= 12 asked? --Agal*
thank you very much, I really appreciate the help. So the answer is A=84 students everyday and B= 12 asked?
Oh, NVM!
So, You Mean I Would Get a Raise By $150?
You Mean 0.84.
Also, be VERY Descriptive!
K, Got THAT, But, How Does Mental Math Solve It?
Still, Don't Get It......
Ummmm, More Specificity???
I'm NOT getting any of the options.......
The Options are- 14 12.5 13.5 12
K, so it's 416.3796, in other words 416?
How did you get 46?
Soooooooooo, Yes Or No??????
So, It Wont Taste The Same?
THX!
5 sides, So Its 41.925, THX!
So, The answer is 9.6, THX!
PLZ REPLY!
The Answers Are- 1.6 1.7 9.6 15.0
THX!
Soooo, the second one?
I divided it and it wasent the answer.
OH MY GOODNESS! THANK U!!
4. A is right!
Though, Keep Replying!
I'm gonna go with 12/35, cuz that's how my lessen says it goes.....
I Mean, Use A reciprocal on the second number..
I thought U had to Inverse the second number?
Hold On, Is The Answer 24/70?
Ummm, Soo, Is The The Answer is that sand and erosion make the different dunes? But, How Are They Different Shapes?
Soo,What Spesifically(and Detailed)?
THANKS!
Sooooo, n ≥ –16 Is My Answer?
Its Not Giving Me Much Facts.... ):
Sorry For Caps, But I Need It Fast!
Ok, THX!!!!!!!! ☺
Im Just Gonna Guess Its Right, But Keep Replying!
Just to check, 3 1/2 → 1 1/4 5 3/4 → 2 1/8 3 1/6 → 1 7/12 4 1/2 → 2 1/4 Am I right?
I Don't Know, It Didn't Say..
Why would it be 1/6 MathMate?