Ask a New Question
Search
Questions and answers by
Ace
Questions (1,043)
Emma is ready to open a new checking account and is trying to decide between three banks using the chart below:
Bank R Bank S
1 answer
47 views
You are examining your choices of banks to open a new checking account. Potential costs include monthly maintenance fees,
1 answer
39 views
Jack is considering a list of features and fees for Current Bank:
A 2-column table with 3 rows. Column 1 is labeled Feature with
1 answer
41 views
Henry is moving and needs to open a new checking account. He is trying to decide between three banks using the chart below:
Bank
1 answer
64 views
Barry wants to open a checking account. He wants online services, and a debit card. He is looking at the following tables of
1 answer
34 views
Which of the following items may not be a good consideration in selecting a bank?
a. The word “FREE” is prominently displayed
1 answer
24 views
Ben is looking at banks for checking and savings accounts. Some offer car loans and others do not. Ben may need a car loan
1 answer
36 views
Which of these is not a factor you need to consider when choosing a bank?
a. The number of ATM machines b. Branch locations c.
1 answer
14 views
Anna is choosing a bank and a checking account. She would be well-advised to consider her personal needs and values in the
1 answer
23 views
Jessie wants to open a checking account to pay bills. She wants a starter book of checks, plus free online bill payment
1 answer
35 views
Jan wants to save a $2000 gift from her grandparents, and add $50 per month as emergency funds. She has narrowed her search for
1 answer
41 views
You are examining your choices of banks to open a new savings account. Costs include monthly maintenance fees and statement copy
1 answer
30 views
When choosing a bank, why might ATM availability be valuable to someone who values convenience over cost?
a. ATMs allow you to
1 answer
29 views
Steven is looking at banks for checking and savings accounts. Some offer home loans and others do not. Steven may need a home
1 answer
21 views
Ozzie has a coupon for 5% off any purchase in his favorite bakery. When Ozzie stops to buy some cookies, he discovers that all
1 answer
25 views
Glenda makes an online purchase of 4 picture frames for $12.95 each and 4 mats for $5.89 each. The site says that taxes paid by
1 answer
47 views
How can sales tax alter the size of the tip you leave at a restaurant?
a. A tip of a given percentage (such as a 20% tip) will be
1 answer
38 views
Using mental math, the approximate tip to leave for a bill of $81.79, if you tip 15% would be _____..
a. $8.20 b. $10.30 c.
1 answer
12 views
Clovis wants to make a surprise visit to his uncle who lives out of town. He purchases an airline ticket for $69. There is a 15%
1 answer
51 views
Sammy makes $2,362/month as a baseball coach. He is making a budget, and has created the following chart in order to divide his
1 answer
37 views
The following list shows the items and prices for a restaurant order. Calculate the total amount if there is a 7% tax and the
1 answer
41 views
Say that you are about to make a major purchase and would like to save money on sales tax. Which of these is a viable way to
1 answer
35 views
Damian wants to save $7200 to buy a car within the next 2 years. Which budget would help Damian save enough money to buy a car
1 answer
51 views
Predict how much money can be saved without having a negative actual net income.
Monthly Budget Budgeted Amount Actual Amount
1 answer
26 views
On his road trip, Leon stops to refuel and get some snacks. He has the following purchases:
12 gallons of gas at $2.89 per gallon
1 answer
33 views
A family eats out at a restaurant and the total for their meals is $73.89. They also pay sales tax of 5.8% and leave a tip for
1 answer
49 views
The Changs updated their bedroom by purchasing a new lamp for $89.95 and a comforter set for $239.99. They paid
1 answer
40 views
Given the following information, choose the brand that is the better buy.
Brand A: $1.25 for 10 ounces Brand B: $1.47 for 12
1 answer
14 views
Mr. Thom makes $25,900/year salary as a document processor. He has made the following chart in order to divide his weekly
1 answer
27 views
Which of the following statements best gives the reasons that a data usage bill for a smart phone is an essential (variable)
1 answer
21 views
Analyze the following budget, with an income of $600, to determine how much can be spent on food for the month.
Month________
1 answer
23 views
Muriel has kept track of her income and expenses for the week in the spreadsheet below. How much was Muriel’s restaurant bill?
1 answer
21 views
Leiff goes online to buy a new video game. He finds a site that currently has a promotion of 15% off on all orders over $50.
1 answer
22 views
Cassandra is trying to think of a good way to keep her financial records. She makes a lot of purchases, using cash, debit cards,
1 answer
16 views
The actual income for this month has been reduced by $200. How can this budget be modified so there will be a positive actual
1 answer
44 views
Antonio is ready to move out of his parent's house and live on his own. He found a great apartment that has all utilities
1 answer
25 views
Analyze the following budget, with an income of $750, to determine how much can be spent on food for the month.
Month________
1 answer
21 views
Antonio is ready to move out of his parent's house and live on his own. He found a great apartment that has all utilities
1 answer
26 views
Using the following prices, calculate the unit price to determine how much it would cost for 7 muffins and 14 juice boxes.
$7.74
1 answer
19 views
Marco is reconstructing his expenses for the past two weeks. Here are the records of his expenses:
Transaction Cost ($) T-shirt
1 answer
11 views
Predict how much money can be saved without having a negative actual net income.
Monthly Budget Budgeted Amount Actual Amount
1 answer
23 views
Ann needs to have money available to pay an annual renters insurance premium of $224, ten months from now. She has savings of $0
1 answer
18 views
Ben and his housemates signed a lease for an apartment for 12 months for $563 per month of which Ben agreed to pay $215 per
1 answer
37 views
Given the following information, choose the brand that is the better buy.
Brand A: $2.16 for 18 ounces Brand B: $1.50 for 12
1 answer
17 views
Mrs. Torres goes out of town on a business trip. She spends 3 nights in a hotel at a charge of $80 per night. She pays 9% tax on
1 answer
26 views
Mario spent a total of $87.33 last week, but did not keep a perfect record of where his money went. Fortunately, Mario does have
1 answer
19 views
Which of the following is most likely used by a seller to target an impulse buyer?
a. contest b. coupon c. display d. rebate
1 answer
9 views
Angelo purchased some gifts for his younger brothers and sisters online. He bought a dollhouse for $32.59, 2 board games for
1 answer
9 views
Glenda makes an online purchase of 4 picture frames for $12.95 each and 4 mats for $5.89 each. The site says that taxes paid by
1 answer
46 views
Which of the following should not be used as a guideline for making a purchase?
a. You budgeted for it. b. You can afford it. c.
1 answer
20 views
Tyrell is gearing up for the football season and decides to purchase some items online. He has a promotional code for a one time
1 answer
34 views
Leonardo makes the following purchases at the store:
1 backpack for $16.89 5 spiral notebooks for $1.19 each 1 pack of mechanical
1 answer
16 views
Kito makes on online purchase of a guitar case for $39.99, a tuner for $24.99 and picks for $26.99. Taxes are 6% of the total
1 answer
45 views
Choose the correct answer and rationale. “The prices listed on retail websites...”
a. ...are open to negotiation, because you
1 answer
23 views
Which of the following is not a promotional tactic used by a seller?
a. bait and switch b. clearance c. closeout d. liquidation
1 answer
23 views
Leiff goes online to buy a new video game. He finds a site that currently has a promotion of 15% off on all orders over $50.
1 answer
19 views
Natasha places an online order for plate holders to display her antique plates. She chooses a specific site because it has a
1 answer
28 views
Enzel goes online to buy a graphing calculator. He finds a site that currently has a promotion of 15% off on all orders over
1 answer
24 views
Luis makes the following purchases at the store:
1 gallon of milk at $2.89 2 loaves of bread at $2.19 each 2 pounds of ham at
1 answer
21 views
Which of the following is not considered a buying incentive?
a. coupon b. display c. prize d. rebate
1 answer
12 views
Natasha makes on online purchase of 3 hard cover books for $19.95 each and 1 book on tape for $17.43. The site says that taxes
1 answer
36 views
Vera orders some prints of photos that she uploaded to her computer. She orders 3 of the 5 x 7 prints for $0.89 each, 12 of the
1 answer
27 views
Manny makes the following purchases at the store:
pair of jeans for $32.65 3 t-shirts for $14.89 each pair of sneakers for $39.99
1 answer
32 views
Which of the following is used by a seller to deceive a buyer?
a. bait and switch b. contest c. display d. introductory offer
1 answer
27 views
Using the following prices, calculate the unit price to determine how much it would cost for 5 containers of yogurt and 3
3 answers
39 views
Which of the following expressions shows how to calculate the unit price for a 28 ounce jar of spaghetti sauce priced at $2.89?
a
1 answer
22 views
A box of candy weighs 340.23 grams and costs $18.99. If 1 gram is approximately 0.03527 ounces, what is the unit price per ounce
1 answer
25 views
Using the following prices, calculate the unit price to determine how much it would cost for 7 granola bars and 9 bottles of
1 answer
24 views
What can you do when the unit prices for two comparable items are listed using different units of measure?
a. The secondary units
1 answer
34 views
There are 18 cans of peas in a case. Each can of peas is 12 ounces. If a case of peas costs $14.22, what is the unit price per
1 answer
22 views
Given the following information, determine if one of the brands is a better buy.
Brand A: 14 ounces for $44.66 Brand B: 20 ounces
1 answer
24 views
A 60 ounce glass bottle of juice sells for $4.20 while a 1.5 liter of the same juice sells in a plastic bottle for $3.06.
1 answer
39 views
Say you are grocery shopping and you come across an item for which the unit price is not labeled. How can you find the unit
1 answer
32 views
A pharmacist is trying to stock the pharmacy with cheaper alternatives for customers. She will stop carrying the more expensive
1 answer
28 views
To calculate the unit price of an item, divide the total number of units by the total price.
Please select the best answer from
1 answer
17 views
There are 12 cans of corn in a case. Each can of corn is 10 ounces. If a case of corn costs $10.68, what is the unit price per
1 answer
34 views
Using the following prices, calculate the unit price to determine how much it would cost for 7 muffins and 14 juice boxes.
$7.74
1 answer
20 views
Jared wants to purchase his favorite barbeque sauce. The barbeque sauce comes in two different size bottles. The 32 ounce bottle
1 answer
29 views
A box of chocolates weighs 226.8 grams and costs $14.99. If 1 ounce is approximately 28.35 grams, what is the unit price per
1 answer
21 views
Given the following information, determine if one of the brands is a better buy.
Brand A: 14 ounces for $33.18 Brand B: 22 ounces
1 answer
26 views
If a unit price label has a unit price of 13.5 cents per ounce, how much is the total price for a 24 ounce package?
a. $0.32 b.
1 answer
18 views
Given the following information, choose the brand that is the better buy.
Brand A: $2.16 for 18 ounces Brand B: $1.50 for 12
1 answer
13 views
Winnie is buying dog food for her dog. She needs 10 pounds of food each week, but has room to store any extra food that she
1 answer
41 views
When calculating the successive discounts of 15% and 10% on a $100 item, _____.
a. take 10% of $85 b. take 10% of $90 c. take 15%
1 answer
23 views
Claire purchases a new dress for the prom. The dress is priced $160, but it is on sale for 30% off. Claire’s aunt works at the
1 answer
46 views
Henrietta has $120 to buy a new bicycle. She finds the bike that she wants to buy on sale for 20% off the regular price of $150.
1 answer
27 views
Wilma buys a new game that is priced $43.89. She gets successive discounts of 15% followed by 5% off on the game. The purchase
1 answer
28 views
A mini laptop computer is on sale for 40% off the regular price of $450. How much is the discount?
a. $18 b. $27 c. $180 d. $270
1 answer
14 views
A savvy shopper combines a 25% off coupon with the store’s existing 25% off sale. Ignoring sales tax, how much of the base
1 answer
27 views
In which of the following stores would you pay the least amount for an item that is priced $360?
Store A: Sale of 10% off and a
1 answer
41 views
The music store is having a 15% off sale on all classical music cds. Lyell has a coupon for 20% off any classical music cd. How
1 answer
45 views
A clearance rack is marked as 35% off the regular price. A shirt on the clearance rack has a regular price of $45.99. If there
1 answer
35 views
Which is a step in the process of calculating successive discounts of 8% and 10% on a $50 item?
a. take 2% of $50 b. take 8% of
1 answer
27 views
Wynona buys some new boots that are priced $85.79. She gets successive discounts of 10% followed by 5% off on the boots. The
1 answer
33 views
Taking successive discounts of 15% off and then 25% off is the same as taking a one time discount of 40%.
Please select the best
1 answer
16 views
The book store is having a sale where all hardcover books are 20% off. Jamie also has a coupon for 15% off any fiction book.
1 answer
31 views
Four different stores have the same watch on sale. The original price and discounts offered by each store are listed below. Rank
1 answer
51 views
Read the passage from Animal Farm.
There was no thought of rebellion or disobedience in her mind. She knew that, even as things
1 answer
36 views
Read the passage from chapter 5 of Animal Farm.
After surveying the ground, Snowball declared that this was just the place for a
1 answer
60 views
Read the excerpt from Animal Farm.
As Clover looked down the hillside her eyes filled with tears. If she could have spoken her
1 answer
46 views
Pages
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10