Ask a New Question
Search
Questions and answers by
ABEL
Answers (1)
From; Concentration g/dm3=mass g/Volume(dm3) So you can make the subject mass(g) =conc×volume Mass of H2O2=68g/dm3×0.05dm3 Mass of H2O2= 3.4g Then moles of H2O2= Mass/Molarmass Moles of H2O2= 3.4g/34g/mol Moles of H2O2=0.1mol From the balanced