three different bags of pretzels

  1. Helen and Maggie are going to the store to purchase snack sized bags of chips and bags of pretzels for the baseball team. Helen
    1. answers icon 2 answers
    2. help pls asked by help pls
    3. views icon 472 views
  2. Ashanti and Maria went to the store to buy snacks for their back to school party. They bought bags of chips, ptetzels, and
    1. answers icon 1 answer
    2. megan asked by megan
    3. views icon 1,827 views
  3. An automated machine is calibrated to fill bags of pretzels so that each bag weighs 8 ounces. A worker at the factory believes
    1. answers icon 0 answers
    2. Kc asked by Kc
    3. views icon 263 views
  4. Abigail stays after school for chess club practice. Everyone is in the mood for a snack, so they buy bags of pretzels from the
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 132 views
  5. 14. A factory makes pretzels. Each mega-size bag of pretzels should weigh 2.5 lbs. The manager suspects thefilling machine has
    1. answers icon 1 answer
    2. Jeon asked by Jeon
    3. views icon 291 views
  6. A box contains 5 bags of potato chips, 4 bags of pretzels and 1 bag of corn chips. Andre reaches in the box and randomly picks
    1. answers icon 1 answer
    2. Piggy asked by Piggy
    3. views icon 1,080 views
  7. Rhys is a quality control manager at a facility that manufactures snack foods. He is interested in the number of whole
    1. answers icon 0 answers
    2. Anon asked by Anon
    3. views icon 585 views
  8. Brenda went to the store with her dad to buy snacks. They bought a box of 16 snack-size bags of chips for $7.84 and a box of 24
    1. answers icon 1 answer
    2. Brianna sapp asked by Brianna sapp
    3. views icon 21 views
  9. The weight of bags of pretzels are normally distributed with a mean of 150 grams and a standard deviation of 5 grams. Bags in
    1. answers icon 1 answer
    2. Bill asked by Bill
    3. views icon 1,833 views
  10. Three different bags of pretzels are sold at the store. Which bag of pretzels is the best buyBag A: 10 ounces for $1.10 Bag B:
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 67 views