the rope James bought with

  1. the rope James bought with his camping gear is 54 inches long. james needs to cut shorter pieces of rope that are 18 inches
    1. answers icon 1 answer
    2. Jay asked by Jay
    3. views icon 480 views
  2. James spent $(2y2 + 6). He bought notebooks that each cost $(y2 − 1).The expression to find the number of notebooks James
    1. answers icon 2 answers
    2. Marcedric asked by Marcedric
    3. views icon 1,123 views
  3. QuestionPeter buys 8 yards of rope to make a swing. James spends $20 on rope. How much do the two boys spend in all? Item Cost
    1. answers icon 1 answer
    2. JKL Lowery asked by JKL Lowery
    3. views icon 289 views
  4. A building is 20 feet tall. James is standing near the building, looking directly at the roof of the building at a 30 degree
    1. answers icon 1 answer
    2. Etti Frost asked by Etti Frost
    3. views icon 332 views
  5. 1. He likes jump rope.1-1. He likes skip rope. 1-2. he likes jumping rope. 1-3, He likes skiping rope. 2. The girl is skipping
    1. answers icon 1 answer
    2. rfvv asked by rfvv
    3. views icon 1,025 views
  6. Lisa went to the hardware store and bought 12 pieces rope. Each rope was3 - 4 of a meter long. If the rope cost $3.50 a meter,
    1. answers icon 5 answers
    2. Kiana T. asked by Kiana T.
    3. views icon 1,596 views
  7. Lisa went to the hardware store and bought 12 pieces rope. Each rope wasof a meter long. If the rope cost $3.50 a meter, how
    1. answers icon 1 answer
    2. Sunshine asked by Sunshine
    3. views icon 37 views
  8. Rona bought a length of rope. She cut off 1 meter of rope. Now she has 3 meters of rope. How much rope did Rona buy?
    1. answers icon 1 answer
    2. Jim asked by Jim
    3. views icon 658 views
  9. James (80kg) is performing a bungee jump from a 210m high dam. He has a free fall for 160 meters until the rope starts to extend
    1. answers icon 1 answer
    2. Marcela asked by Marcela
    3. views icon 674 views
  10. Lisa bought 12 pieces of rope. Each rope was 3/4 of a meter long. If the rope cost $3.50 a meter, how much did she spend?
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 36 views