Ask a New Question
Search
suppose it cost $1000 to
Consider a competitive firm with a total cost function given by TC(q)=q^2/1000. Suppose that, in order to incentivize higher
0 answers
asked by
qwerty
704 views
suppose a competitive market consists of identical firms with a constant long run marginal cost of $10. Suppose the demand curve
3 answers
asked by
michele
1,318 views
Suppose the preferences of some person can be represented by an EUF with NMUF µ(x)=√x suppose the person has initial wealth
1 answer
asked by
.
68 views
suppose it cost $1000 to prepare a factory to produce a certain item,after the preparation is complete, it cost $40 to produce
0 answers
asked by
yahaya
626 views
Posted by Patrick on Saturday, September 22, 2007 at 5:25pm.
Suppose Nick produces to goods @ cost
0 answers
asked by
Patrick
921 views
Madison is buying bulky candy for a dance company fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. what is the unit cost per candy
1 answer
asked by
Anonymous
14 views
COSTS CAN BE CLASSIFIED INTO TWO CATEGORIES FIXED AND VARIABLE COSTS THESE COST BEHAVE DIFFERENTLY BASED ON THE LEVEL OF VOLUME
4 answers
asked by
BONNIE
928 views
2. The cost of producing x units of a certain commodity is given by P�x � 1000 �
0 x MC�sds, where P is in dollars and M�x is
2 answers
asked by
Sarah
2,019 views
Suppose Nick produces to goods @ cost
C(q1,q2)=1000=.5q1^2+.5q2^2->5q1q2 If nick produces only one of he two goods his cost is
0 answers
asked by
Patrick
498 views
Mila paid less than 1000 for 2kg pork and 3kg fish. Suppose a kilo of pork cost 260. What could be the maximum cost of fish per
1 answer
asked by
anonymous
259 views