suppose it cost $1000 to

  1. Consider a competitive firm with a total cost function given by TC(q)=q^2/1000. Suppose that, in order to incentivize higher
    1. answers icon 0 answers
    2. qwerty asked by qwerty
    3. views icon 704 views
  2. suppose a competitive market consists of identical firms with a constant long run marginal cost of $10. Suppose the demand curve
    1. answers icon 3 answers
    2. michele asked by michele
    3. views icon 1,318 views
  3. Suppose the preferences of some person can be represented by an EUF with NMUF µ(x)=√x suppose the person has initial wealth
    1. answers icon 1 answer
    2. . asked by .
    3. views icon 68 views
  4. suppose it cost $1000 to prepare a factory to produce a certain item,after the preparation is complete, it cost $40 to produce
    1. answers icon 0 answers
    2. yahaya asked by yahaya
    3. views icon 626 views
  5. Posted by Patrick on Saturday, September 22, 2007 at 5:25pm.Suppose Nick produces to goods @ cost
    1. answers icon 0 answers
    2. Patrick asked by Patrick
    3. views icon 921 views
  6. Madison is buying bulky candy for a dance company fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. what is the unit cost per candy
    1. answers icon 1 answer
    2. Anonymous asked by Anonymous
    3. views icon 14 views
  7. COSTS CAN BE CLASSIFIED INTO TWO CATEGORIES FIXED AND VARIABLE COSTS THESE COST BEHAVE DIFFERENTLY BASED ON THE LEVEL OF VOLUME
    1. answers icon 4 answers
    2. BONNIE asked by BONNIE
    3. views icon 928 views
  8. 2. The cost of producing x units of a certain commodity is given by P�x � 1000 �0 x MC�sds, where P is in dollars and M�x is
    1. answers icon 2 answers
    2. Sarah asked by Sarah
    3. views icon 2,019 views
  9. Suppose Nick produces to goods @ costC(q1,q2)=1000=.5q1^2+.5q2^2->5q1q2 If nick produces only one of he two goods his cost is
    1. answers icon 0 answers
    2. Patrick asked by Patrick
    3. views icon 498 views
  10. Mila paid less than 1000 for 2kg pork and 3kg fish. Suppose a kilo of pork cost 260. What could be the maximum cost of fish per
    1. answers icon 1 answer
    2. anonymous asked by anonymous
    3. views icon 259 views