Ask a New Question
Search
if almonds cost $3.79 for
Almonds cost $8.50 per pound at the bulk Market a baker graphs the relationship between the number of pounds of almonds X and
1 answer
41 views
Boy and Girl sells mixtures of almonds and raisins. A kilogram of almonds and raisins cost $300 and $125, respectively. If the
1 answer
asked by
notepad
555 views
Shannon bought 9 pounds of almonds for a total cost of $27. The cost per pound of cashews is 70% more than the cost of almonds.
1 answer
asked by
Brittany
672 views
Almonds cost $8 per pound and cashews cost $10 per pound. How does the equation change if Tamira has $60 to spend on a mixture
2 answers
asked by
zy
207 views
A food store makes a 11–pound mixture of peanuts, almonds, and raisins. The cost of peanuts is $1.50 per pound, almonds cost
1 answer
230 views
A food store makes a 11–pound mixture of peanuts, almonds, and raisins. The cost of peanuts is $1.50 per pound, almonds cost
1 answer
104 views
Loose almonds in a supermarket cost $6.48 for 250gm, or you can buy 375 gm of pre-packaged
almonds for $10.65. Which is the
1 answer
asked by
Hoa
389 views
Harry Styles wants to make trail mix made up of almonds, walnuts, and raisins. He wants to mix one part almonds, two parts
1 answer
asked by
John
650 views
A company mixes peanuts, cashews, and almonds to obtain 22 oz package worth 6.91 dollars. If peanuts, cashews, and almonds cost
1 answer
asked by
danni
915 views
Isabel has
ounces of almonds to divide equally into bags. In the last bag, she adds an additional ounces of almonds. The equation
1 answer
44 views