conversions: 3.0 cups/lb to L/Kg

  1. conversions: 3.0 cups/lb to L/Kghow do i go from cups to liters ? i know that 1pt=2 cups but i still cannot figure it out?? help
    1. answers icon 3 answers
    2. kk asked by kk
    3. views icon 1,345 views
  2. My daughter needs to use PROPORTION to solve metric conversions. Can you please help? The question are for thefollowing
    1. answers icon 6 answers
    2. Mom asked by Mom
    3. views icon 859 views
  3. A recipe book shows measurement conversions for cups to pints. It shows that 3 cups converts to 1.5 pints and 5 cups converts to
    1. answers icon 1 answer
    2. Tom Kaulitz asked by Tom Kaulitz
    3. views icon 74 views
  4. A grocery store advertises that 15 cups of granola cost $6.75. Which scenario represents an equivalent price?(1 point)Responses8
    1. answers icon 1 answer
    2. dee asked by dee
    3. views icon 14 views
  5. 6c=___ptCan someone show me steps please? You look up the conversion factor. There are two ways it can look; i.e., 2 cups = 1
    1. answers icon 0 answers
    2. brooke asked by brooke
    3. views icon 674 views
  6. About how many cups of fruit does the USDA recommend eating each day?(1 point) Responses 2 cups 2 cups 4 cups 4 cups 8 cups 8
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 106 views
  7. Question A grocery store advertises that 15 cups of granola cost $6.75. Which scenario represents an equivalent price?(1 point)
    1. answers icon 1 answer
    2. REMMYYBoOoOoOoOyyyyyss asked by REMMYYBoOoOoOoOyyyyyss
    3. views icon 10 views
  8. A grocery store advertises that 15 cups of granola cost $6.75. Which scenario represents an equivalent price?(1 point)Responses
    1. answers icon 1 answer
    2. mav welborn asked by mav welborn
    3. views icon 11 views
  9. A grocery store advertises that 15 cups of granola cost $6.75. Which scenario represents an equivalent price?(1 point) Responses
    1. answers icon 1 answer
    2. REMMYYBoOoOoOoOyyyyyss asked by REMMYYBoOoOoOoOyyyyyss
    3. views icon 16 views
  10. A grocery store advertises that 15 cups of granola cost $6.75. Which scenario represents an equivalent price?(1 point)Responses
    1. answers icon 1 answer
    2. shhh asked by shhh
    3. views icon 13 views