Ask a New Question
Search
calculate the unit price $1.80
How do you calculate unit price?
The unit price is the total price divided by the number of units. For instance, if 5 pounds of
0 answers
asked by
Glenda
553 views
Question 1 1) What is the unit price of one movie poster, if five posters cost $49.85 ? (2 points) Responses Subtract 5, for a
1 answer
85 views
A firm is able to sell 84,000 items with the unit price of $30. If the firm increases the
price to $32, the sales will drop 5,000
1 answer
asked by
Mac
420 views
What is the unit price of one movie poster, if five posters cost $49.85 ? (2 points) Responses Subtract 5, for a unit price of
1 answer
asked by
Yuji-Itadorai
48 views
My Shopping List
1. Please describe how to find a unit price. * a price for foodstuffs, stated or shown as the cost per unit, as
4 answers
asked by
straight A student
952 views
What is the unit price of one movie poster, if five posters cost $49.85?
A. Subtract 5, for a unit price of $49.80 B. divide by
1 answer
asked by
Yo mama
74 views
Suppliers of a certain brand of digital voice recorders will make 10,000 available in the market if the unit price is $45. At a
2 answers
asked by
jj
1,573 views
the unit price of an item at a grocery store is a familiar example of a unit rate. find the unit price of each box of cereal. a.
6 answers
asked by
lisa
1,349 views
calculate the net operating income ,
evergreen corp has provided the following data: sales per period 1000 units ,selling price $
0 answers
asked by
Sara
688 views
Sarah invested £12000 into a unit trust 5 years ago. The value of the unit trust has increased by 7% per annum for each of the
2 answers
asked by
Poppy
898 views