calculate the unit price $1.80

  1. How do you calculate unit price?The unit price is the total price divided by the number of units. For instance, if 5 pounds of
    1. answers icon 0 answers
    2. Glenda asked by Glenda
    3. views icon 553 views
  2. Question 1 1) What is the unit price of one movie poster, if five posters cost $49.85 ? (2 points) Responses Subtract 5, for a
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 85 views
  3. A firm is able to sell 84,000 items with the unit price of $30. If the firm increases theprice to $32, the sales will drop 5,000
    1. answers icon 1 answer
    2. Mac asked by Mac
    3. views icon 420 views
  4. What is the unit price of one movie poster, if five posters cost $49.85 ? (2 points) Responses Subtract 5, for a unit price of
    1. answers icon 1 answer
    2. Yuji-Itadorai asked by Yuji-Itadorai
    3. views icon 48 views
  5. My Shopping List1. Please describe how to find a unit price. * a price for foodstuffs, stated or shown as the cost per unit, as
    1. answers icon 4 answers
    2. straight A student asked by straight A student
    3. views icon 952 views
  6. What is the unit price of one movie poster, if five posters cost $49.85?A. Subtract 5, for a unit price of $49.80 B. divide by
    1. answers icon 1 answer
    2. Yo mama asked by Yo mama
    3. views icon 74 views
  7. Suppliers of a certain brand of digital voice recorders will make 10,000 available in the market if the unit price is $45. At a
    1. answers icon 2 answers
    2. jj asked by jj
    3. views icon 1,573 views
  8. the unit price of an item at a grocery store is a familiar example of a unit rate. find the unit price of each box of cereal. a.
    1. answers icon 6 answers
    2. lisa asked by lisa
    3. views icon 1,349 views
  9. calculate the net operating income ,evergreen corp has provided the following data: sales per period 1000 units ,selling price $
    1. answers icon 0 answers
    2. Sara asked by Sara
    3. views icon 688 views
  10. Sarah invested £12000 into a unit trust 5 years ago. The value of the unit trust has increased by 7% per annum for each of the
    1. answers icon 2 answers
    2. Poppy asked by Poppy
    3. views icon 898 views