at the market, potatoes cost

  1. At Super Grocery, potatoes cost $2.85 for 5 pounds. At Value Market, potatoes cost $4.20 for 7 pounds. What is the unit price of
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 59 views
  2. At Super Grocery, potatoes cost $2.85 for 5 pounds. At Value Market, potatoes cost $4.20 for 7 pounds. What is the unit price of
    1. answers icon 1 answer
    2. your mama asked by your mama
    3. views icon 86 views
  3. at the market, potatoes cost $1.15 per pound. imagine you bought $3.45 worth of potatoes. how many pounds of potatoes did you
    1. answers icon 1 answer
    2. b asked by b
    3. views icon 73 views
  4. A farmers’ market sells 5-pound bags of potatoes for $3.50. Which equation represents the cost in dollars, c, for p pounds of
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 51 views
  5. At the market, bananas cost $3 for a bunch. You spend $10 and also bought some potatoes. How much did you spend on potatoes?
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 25 views
  6. Mr. Yi buys vegetables at a market. He purchases 6 pounds of potatoes, p, and 3 pounds of onions, n, for $18. Onions cost twice
    1. answers icon 5 answers
    2. views icon 22 views
  7. Fiona bought five carrots and seven potatoes for $4.10. Each carrot cost 10 cents more than potatoes. How much does a carat
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 53 views
  8. Please help, what operation should I use to solve this problem? Jessica bought 10.50 pounds of potatoes. The potatoes are sold
    1. answers icon 3 answers
    2. Jaliyah asked by Jaliyah
    3. views icon 394 views
  9. What operation should I use to solve this problem? Jessica bought 10.50 pounds of potatoes, The potatoes are sold in sacks of
    1. answers icon 1 answer
    2. Jaliyah asked by Jaliyah
    3. views icon 679 views
  10. Potatoes cost $0.62 per pound. What is the total cost of the bags of potatoes Tanisha needs to buy
    1. answers icon 3 answers
    2. Yusra asked by Yusra
    3. views icon 1,048 views