Ask a New Question
Search
at the market, potatoes cost
At Super Grocery, potatoes cost $2.85 for 5 pounds. At Value Market, potatoes cost $4.20 for 7 pounds. What is the unit price of
1 answer
59 views
At Super Grocery, potatoes cost $2.85 for 5 pounds. At Value Market, potatoes cost $4.20 for 7 pounds. What is the unit price of
1 answer
asked by
your mama
86 views
at the market, potatoes cost $1.15 per pound. imagine you bought $3.45 worth of potatoes. how many pounds of potatoes did you
1 answer
asked by
b
73 views
A farmers’ market sells 5-pound bags of potatoes for $3.50. Which equation represents the cost in dollars, c, for p pounds of
1 answer
51 views
At the market, bananas cost $3 for a bunch. You spend $10 and also bought some potatoes. How much did you spend on potatoes?
1 answer
25 views
Mr. Yi buys vegetables at a market. He purchases 6 pounds of potatoes, p, and 3 pounds of onions, n, for $18. Onions cost twice
5 answers
22 views
Fiona bought five carrots and seven potatoes for $4.10. Each carrot cost 10 cents more than potatoes. How much does a carat
1 answer
53 views
Please help, what operation should I use to solve this problem? Jessica bought 10.50 pounds of potatoes. The potatoes are sold
3 answers
asked by
Jaliyah
394 views
What operation should I use to solve this problem? Jessica bought 10.50 pounds of potatoes, The potatoes are sold in sacks of
1 answer
asked by
Jaliyah
679 views
Potatoes cost $0.62 per pound. What is the total cost of the bags of potatoes Tanisha needs to buy
3 answers
asked by
Yusra
1,048 views