a man purchased 3 item which cost 100 dollars. The

  1. a man purchased 3 item which cost 100 dollars. The second item is half of the first, and the third item is have of the second.
    1. answers icon 1 answer
    2. diane asked by diane
    3. views icon 537 views
  2. Okay, I'm trying to solve this:I have a business where I sell school supplies, I'll spend at least 700$ dollars on it, and here
    1. answers icon 0 answers
    2. Chris asked by Chris
    3. views icon 313 views
  3. An item is purchased for a wholesale price of $48 and will be sold at a 55 percent markup. Which expression should be used to
    1. answers icon 1 answer
    2. humaira likes cash but cash is tasminas asked by humaira likes cash but cash is tasminas
    3. views icon 38 views
  4. The price of a certain item is D dollars. The sales tax on the item is 8.5%. Which expression represents the total cost of the
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 107 views
  5. The price of a certain item is D dollars. The sales tax on the item is 8.5%. Which expression represents the total cost of the
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 104 views
  6. Spot Deliveries purchased an item by putting $5,000 down and financing the balance. The down payment was 20 percent of the cost
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 45 views
  7. The price of a certain item is P dollars. The sales tax on the item is 4%. Which expressions represent the total cost of the
    1. answers icon 1 answer
    2. see you again asked by see you again
    3. views icon 79 views
  8. Sales tax on an item is directly proportional to the cost of the item purchased. If the tax on a $600item is $42 , what is the
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 19 views
  9. Cost flow methodsThe following three identical units of Item P401C are purchased during April: Date Item Beta Units Cost Apr. 2
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 18 views
  10. A company estimates that the marginal cost (in dollars per item) of producing x items is . If the cost of producing one item is
    1. answers icon 0 answers
    2. Sam asked by Sam
    3. views icon 713 views