Ask a New Question
Search
a grocery store charges 0.75 per pound of bananas. write
a grocery store charges 0.75 per pound of bananas. write an equation to represent the relationship between number of pounds, x,
1 answer
38 views
A grocery store charges $0.75 per pound of bananas. Write an equation to represent the relationship between number of pounds, x,
1 answer
43 views
A grocery store makes a 20-pound mixture of almonds and cashew nuts. The store charges $4 per pound for almonds and $5.50 per
1 answer
asked by
Nola
1,678 views
Coby sells apples and bananas at his fruit store. He charges $6 for a pound of bananas, and $8 for a pound of apples. If a
2 answers
asked by
Anonymous
1,026 views
A grocer bought 300 pounds of bananas at 30 cents per pound. Experience at this store indicates that, as a result of aging, 30%
1 answer
asked by
Heyhi
776 views
Kylie went into a grocery store and bought 3 apples and 4 bananas, costing a total of $6.50. Lily went into the same grocery
1 answer
asked by
anna
323 views
at a local grocery store, the bananas they receive are transported through three stages: from the farmer to the market, from the
2 answers
asked by
me
688 views
A grocery store sells bananas, where 6 bananas cost $3. How much will 16 bananas cost at this rate? Use the scale factor to help
1 answer
16 views
A grocery store sells bananas, where 6 bananas cost $3. How much will 16 bananas cost at this rate? Use the scale factor to help
1 answer
11 views
A grocery store sells bananas, where 6 bananas cost $3. How much will 16 bananas cost at this rate? Use the scale factor to help
1 answer
15 views