Zoe by one. 5 pounds of apples for $3.50 per

  1. Q1.The zoo uses 10 pounds of apples each day. How many pounds of apples should be on the weekly grocery list?Answer: 10X7=70
    1. answers icon 2 answers
    2. sree asked by sree
    3. views icon 1,271 views
  2. A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00? If an apple is approximately
    1. answers icon 2 answers
    2. Matt-Please Help asked by Matt-Please Help
    3. views icon 951 views
  3. A 3-pound bag of apples costs $5.25. What is the unit price of a pound of apples?per pound At this rate, how many pounds of
    1. answers icon 9 answers
    2. views icon 17 views
  4. A 3-pound bag of apples costs $5.25. What is the unit price of a pound of apples?______ per pound At this rate, how many pounds
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 47 views
  5. A merchant bought 15 2/5 pounds of apples and pears to sell at a fruit stand. 8 3/4 pounds were apples. Calculate the number of
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 64 views
  6. The inequality 2 p ≤ 18 can be used to determine how many pounds of apples at $2.00 per pound, p, you can buy while spending
    1. answers icon 1 answer
    2. Chiaki <3 asked by Chiaki <3
    3. views icon 231 views
  7. One bag of apples weighs 234 pounds. How much would 5 bags of apples weigh?(1 point) Responses 5×234=534 pounds 5 × 2 3 4 = 5
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 111 views
  8. Audrey bought 7 pounds of diced apples and shared them equally among 4 friends. How many pounds of apples did each person
    1. answers icon 1 answer
    2. Tam asked by Tam
    3. views icon 758 views
  9. Audrey bought 7 pounds of diced apples and shared them equally among 4 friends. How many pounds of apples did each person
    1. answers icon 8 answers
    2. Tam asked by Tam
    3. views icon 2,654 views
  10. 1. Milo bought pounds of red apples and pounds of green apples to make applesauce. How many pounds of apples did he buy in all?a
    1. answers icon 2 answers
    2. mary ann asked by mary ann
    3. views icon 654 views