Ask a New Question
Search
Zoe by one. 5 pounds of apples for $3.50 per
Q1.The zoo uses 10 pounds of apples each day. How many pounds of apples should be on the weekly grocery list?
Answer: 10X7=70
2 answers
asked by
sree
1,271 views
A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00? If an apple is approximately
2 answers
asked by
Matt-Please Help
951 views
A 3-pound bag of apples costs $5.25. What is the unit price of a pound of apples?
per pound At this rate, how many pounds of
9 answers
17 views
A 3-pound bag of apples costs $5.25. What is the unit price of a pound of apples?
______ per pound At this rate, how many pounds
1 answer
47 views
A merchant bought 15 2/5 pounds of apples and pears to sell at a fruit stand. 8 3/4 pounds were apples. Calculate the number of
1 answer
64 views
The inequality 2 p ≤ 18 can be used to determine how many pounds of apples at $2.00 per pound, p, you can buy while spending
1 answer
asked by
Chiaki <3
231 views
One bag of apples weighs 234 pounds. How much would 5 bags of apples weigh?
(1 point) Responses 5×234=534 pounds 5 × 2 3 4 = 5
1 answer
111 views
Audrey bought 7 pounds of diced apples and shared them equally among 4 friends. How many pounds of apples did each person
1 answer
asked by
Tam
758 views
Audrey bought 7 pounds of diced apples and shared them equally among 4 friends. How many pounds of apples did each person
8 answers
asked by
Tam
2,654 views
1. Milo bought pounds of red apples and pounds of green apples to make applesauce. How many pounds of apples did he buy in all?
a
2 answers
asked by
mary ann
654 views