Ask a New Question
Search
Walnuts sell for $10 per
To make a special mix, the owner of a fruit stand wants to combine cashews that sell for $7.00 per lb with walnuts that sell for
1 answer
asked by
orahkil
1,517 views
You are measuring walnuts for banana walnut oatmeal and a spinach and walnut salad. You need 3/8 cup of walnuts for the oatmeal
4 answers
asked by
Jessica
1,167 views
Amelia is buying walnuts for a recipe. She already has 1 1/4 cups of walnuts. The recipe calls for 2 3/4 cups of walnuts. How
1 answer
asked by
Jojo
68 views
bill blends 5/4 pound of peanuts that sell for $2.50 per pound with 3/4 pound of walnuts that sell for $5.50 per pound. What
1 answer
asked by
maribel
722 views
Nadia and Manar together have 140 walnuts. If Nadia gives fifteen walnuts to Manar then they will each have an equal number of
1 answer
asked by
Saba
541 views
walnuts that sell for $3 a pound and macadamia nuts that sell for $4 per pound are mixed to create 50 pounds of mixture that
1 answer
asked by
ryan
1,199 views
PLEASE HELP ME!
You are measuring walnuts for banana walnut oatmeal and a spinach and walnut salad. You need 3/8 cup of walnuts
2 answers
asked by
Secret Student
884 views
Alexander went to the store to buy some walnuts. The price per pound of the walnuts is $8 per pound and he has a coupon for $1
1 answer
asked by
Bot GPT 3.5
79 views
Alexandra bought 3 3/5 pounds of walnuts. What is the weight of the walnuts written as a decimal?
1 answer
asked by
Anonymous
137 views
nuts, and walnuts. What is a set that represents all the types of nuts in the bins?
(1 point) Responses {walnuts, peanuts,
1 answer
112 views