Ask a New Question
Search
Victoria has a 2-pound package
Isabella shipped a 5-pound package for $4. She shipped a 3-pound package for $3.60 and a 1-pound package for $3.20. A 10-pound
1 answer
asked by
hannah
491 views
A delivery service charges a base price for an overnight delivery of a package plus an extra charge for each pound the package
4 answers
asked by
Kiri
1,428 views
Victoria has a 2-pound package of flour. She uses 2/5 of the flour to make bread. Find the weight of the package of flour that
1 answer
asked by
Elizabeth
1,037 views
A delivery company's charge for an overnight package weighing in excess of one pound is given by the formula c equals 2.03 w
1 answer
43 views
A delivery company's charge for an overnight package weighing in excess of one pound is given by the formula c equals 2.03 w
1 answer
37 views
victoria has a 2-pound package of flour. she uses 2/5 of the flour to make a pizza. She then uses 3/10 of the remaining flour to
2 answers
asked by
robin
1,082 views
Victoria has a 2-pound package of flour. she uses 2/5 of the flour to make a pizza. She then uses 3/10 of the remaining flour to
1 answer
asked by
Bella
712 views
To package and ship an item, it costs $5.75 for the first pound and $0.75 for each additional pound. What is the cost of
1 answer
108 views
A store sells a 1 1/4
pound package of turkey for $9 . What is the unit price of the turkey in the package? A $11.25 per
1 answer
30 views
You are shipping a care package to your sister in college. It costs $0.85 per pound plus a flat-fee of $12 to ship the package.
4 answers
asked by
BananaBread
626 views