Using the rule to write

Showing results 1 through 10 of 102,060.
  1. Write a function rule for the data in the table.Input (x) 1 2 3 4 5 Output(y) 6 8 10 12 14 I've been looking at this for about
    1. answers icon 8 answers
    2. meow asked by meow
    3. views icon 2,483 views
  2. The simple rule “Like dissolves like” is often used to describe the solubility of a substance in different solvents. Write a
    1. answers icon 0 answers
    2. j asked by j
    3. views icon 1,029 views
  3. Write the rule for each function. Write the rule as an equation.Input x 1 2 3 4 5 6 Output y 6 7 8 9 10 11 Rule:
    1. answers icon 1 answer
    2. Suzanna asked by Suzanna
    3. views icon 1,094 views
  4. Write a recursive rule for the sequence:1,2,12,56,272... and 2,5,11,26,59... and -3,-2,5,-3,-2... I can't find the pattern in
    1. answers icon 3 answers
    2. Student_10225 asked by Student_10225
    3. views icon 1,864 views
  5. 15. Write a function rule that represents y is 5 less than the product of 4 and x.16. Write a function rule that represents 7
    1. answers icon 4 answers
    2. Please help asked by Please help
    3. views icon 3,205 views
  6. Kat earns $3.50 an hour walking the dogs.a) Write a rule to describe how the amount of money m earned is a function of the
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 63 views
  7. Input-c-3,2,5,15,1,6,30output-w-10,15,6,2,30,5,1 write the rule for each function . Write the rule as an equation. PLEASE HELP
    1. answers icon 1 answer
    2. ty_11 asked by ty_11
    3. views icon 275 views
  8. explain How to write a function rule from the table below. Then write a funciton rule.X|Y 0|2 2|1 4|0 6|-1
    1. answers icon 1 answer
    2. Domb asked by Domb
    3. views icon 102 views
  9. Write a function rule to represent the situation.The total cost C for g grams of buffalo meat if each gram costs $3.43 Write a
    1. answers icon 2 answers
    2. clickbait asked by clickbait
    3. views icon 2,511 views
  10. Write a function rule to represent the situation.the total cost C for g grams of copper if each gram costs $5.84 Write a
    1. answers icon 5 answers
    2. doppio asked by doppio
    3. views icon 85 views