The total cost of producting

  1. The total cost of producting X items per day ₹(X^2÷4+35X+25)and the price per items at which they may be sold is
    1. answers icon 1 answer
    2. Anonymous asked by Anonymous
    3. views icon 514 views
  2. The total cost of producting X items per day ₹(X^2÷4+35X+25)and the price per items at which they may be sold is
    1. answers icon 1 answer
    2. Anonymous asked by Anonymous
    3. views icon 541 views
  3. The total cost of producting x radio sets per day is (1/4x^2 + 35x + 25) dollars. The price per set at which they may be sold is
    1. answers icon 1 answer
    2. Sara asked by Sara
    3. views icon 761 views
  4. What is marginal cost?the cost of producing one more unit of a good total revenue plus total cost total revenue minus total cost
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 45 views
  5. break even analysis. suppose a certain product sells for a dollars per unit. then the revenue from selling x units of the
    1. answers icon 0 answers
    2. Caitlin asked by Caitlin
    3. views icon 1,017 views
  6. break even analysis. suppose a certain product sells for a dollars per unit. then the revenue from selling x units of the
    1. answers icon 0 answers
    2. Caitlin asked by Caitlin
    3. views icon 774 views
  7. break even analysis. suppose a certain product sells for a dollars per unit. then the revenue from selling x units of the
    1. answers icon 1 answer
    2. Sanaa asked by Sanaa
    3. views icon 1,369 views
  8. 1. The law of diminishing returns implies that at some output level:a) Marginal cost must fall b) Average total cost must
    1. answers icon 0 answers
    2. Nathan asked by Nathan
    3. views icon 956 views
  9. Amy bought some stationary from a bookstore. The total cost of 3 files A,B,C was $5.60 more than the total cost of 4staples. A
    1. answers icon 1 answer
    2. Gav asked by Gav
    3. views icon 606 views
  10. The marginal cost function of manufucturing x units of a commodity is 6+10x-6x^2.Find the total cost and average cost. Given
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 104 views