The sale price of apples

  1. The grocery store is having a sale on apples if you buy 8 pounds of apples it costs $16.00 what is the unit rate of price per
    1. answers icon 1 answer
    2. 86 asked by 86
    3. views icon 156 views
  2. A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for
    1. answers icon 1 answer
    2. Martha asked by Martha
    3. views icon 799 views
  3. In a market economy, what would happen to the price of apples if an influential scientific study said apples were bad for your
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 5 views
  4. A grocery store sells apples, where 8 apples cost $2. How much will 12 apples cost at this rate? Use the scale factor to help
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 19 views
  5. A grocery store sells apples, where 8 apples cost $2. How much will 12 apples cost at this rate? Use the scale factor to help
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 17 views
  6. A grocery store sells apples, where 8 apples cost $2. How much will 12 apples cost at this rate? Use the scale factor to help
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 13 views
  7. If the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00, and my consumption of apples drops from 30lbs. of apples to 20lbs.;
    1. answers icon 0 answers
    2. Jan C asked by Jan C
    3. views icon 569 views
  8. Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of apples a
    1. answers icon 2 answers
    2. jward1970 asked by jward1970
    3. views icon 988 views
  9. Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of apples a
    1. answers icon 2 answers
    2. Anonymous asked by Anonymous
    3. views icon 1,258 views
  10. Subtracting Decimals to Solve a ProblemThe price tag shows the regular price and the sale price of a pair of running shoes. How
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 17 views