Ask a New Question
Search
The sale price of apples
The grocery store is having a sale on apples if you buy 8 pounds of apples it costs $16.00 what is the unit rate of price per
1 answer
asked by
86
156 views
A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for
1 answer
asked by
Martha
799 views
In a market economy, what would happen to the price of apples if an influential scientific study said apples were bad for your
1 answer
5 views
A grocery store sells apples, where 8 apples cost $2. How much will 12 apples cost at this rate? Use the scale factor to help
1 answer
19 views
A grocery store sells apples, where 8 apples cost $2. How much will 12 apples cost at this rate? Use the scale factor to help
1 answer
17 views
A grocery store sells apples, where 8 apples cost $2. How much will 12 apples cost at this rate? Use the scale factor to help
1 answer
13 views
If the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00, and my consumption of apples drops from 30lbs. of apples to 20lbs.;
0 answers
asked by
Jan C
569 views
Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of apples a
2 answers
asked by
jward1970
988 views
Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of apples a
2 answers
asked by
Anonymous
1,258 views
Subtracting Decimals to Solve a Problem
The price tag shows the regular price and the sale price of a pair of running shoes. How
1 answer
17 views