The price of 13m cloth

  1. Lin-Tse buys 5yards of cloth for $18.75 . Select the two answers that describe the unit price of the cloth. CLEAR CHECK The
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 116 views
  2. A merchant buys cloth at $1.60 per yard. At what price per yard should he list the cloth so that he may sell it at a discount of
    1. answers icon 1 answer
    2. Michelle asked by Michelle
    3. views icon 1,723 views
  3. 1.a cloth merchant on selling 27 metres of cloth obtains a profit equal to the selling price of 9 metres of the same cloth .
    1. answers icon 0 answers
    2. tina asked by tina
    3. views icon 1,141 views
  4. A cloth producing firm in a perfectly competitive market has the following short-run total cost function: TC= 6000 + 400Q –
    1. answers icon 3 answers
    2. tese asked by tese
    3. views icon 1,555 views
  5. Is the price of a piece of cloth a function of the length of the cloth? Explain
    1. answers icon 1 answer
    2. Help asked by Help
    3. views icon 701 views
  6. Is the price of a piece of cloth a function of the length of the cloth? Explain
    1. answers icon 1 answer
    2. Help asked by Help
    3. views icon 1,256 views
  7. Lin-Tse buy 5 yards of cloth for $18.75. What is the unit price of the cloth?
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 59 views
  8. The price of 13m cloth is as much less than rs.50 as the price of 27m exceeds rs.29. Find the price per meter?????
    1. answers icon 1 answer
    2. tuhituhi asked by tuhituhi
    3. views icon 746 views
  9. A mother bought 10 2/3 m of white cloth and 12 1/2 m of blue cloth. she used 3/4 of the blue cloth for skirts and 4/5 of the
    1. answers icon 3 answers
    2. Shiela asked by Shiela
    3. views icon 698 views
  10. Why are most oven mitts made out of cloth?a Cloth is the only material available to make oven mitts. b Cloth is a conductor and
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 85 views