The price for footballs is

  1. If a manufacturer charges q dollars each for footballs, then he can sell 3000-150q footballs per week. Find a polynomial R(q)
    1. answers icon 0 answers
    2. lili asked by lili
    3. views icon 400 views
  2. Solve the problem.If a manufacturer charges q dollars each for footballs, then he can sell 3000 – 150q footballs per week.
    1. answers icon 1 answer
    2. Lori asked by Lori
    3. views icon 617 views
  3. the athletic department ordered a total of 29 basketballs and footballs for $1000. if the basketballs cost $30 each and the
    1. answers icon 1 answer
    2. candie asked by candie
    3. views icon 839 views
  4. the athletic department ordered a total of 29 basketballs and footballs for $1000. if the basketballs cost $30 each and the
    1. answers icon 1 answer
    2. candie asked by candie
    3. views icon 705 views
  5. The price for footballs is displayed in the graph
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 37 views
  6. Coach Vasquez bought 8 boxes of small footballs for the cheerleaders to throw to the fans during games. There were 96 small
    1. answers icon 1 answer
    2. anonymous asked by anonymous
    3. views icon 103 views
  7. I can buy 9 footballs for R150 each, but get a 20% discount if I buy ten. How much can I save if I buy 10 footballs instead of
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 46 views
  8. The price for footballs is displayed in the graph. Derive the equation of the proportional through the origin
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 12 views
  9. the price for the footballs is displayed in the graph (36) derive the equation of the proportional relationship through the
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 47 views
  10. The price for footballs is displayed in the graph. Derive the equation of the proportional relationship through the origin.
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 132 views