Ask a New Question
Search
The market supply for potatoes
The market supply for potatoes in New York is 2,000 tons for a price of $200 a ton, and 5,000 tons for a price of $500 a ton.
0 answers
asked by
Joe
1,008 views
The supply of potatoes decreases since it is expected that the price of potatoes would decrease in future, this causes the
1 answer
73 views
at the market, potatoes cost $1.15 per pound. imagine you bought $3.45 worth of potatoes. how many pounds of potatoes did you
1 answer
asked by
b
58 views
At Super Grocery, potatoes cost $2.85 for 5 pounds. At Value Market, potatoes cost $4.20 for 7 pounds. What is the unit price of
1 answer
51 views
At Super Grocery, potatoes cost $2.85 for 5 pounds. At Value Market, potatoes cost $4.20 for 7 pounds. What is the unit price of
1 answer
asked by
your mama
78 views
A farmers’ market sells 5-pound bags of potatoes for $3.50. Which equation represents the cost in dollars, c, for p pounds of
1 answer
40 views
Which of the following drives the free market economy?
(1 point) Responses the needs and wants of the people the needs and wants
1 answer
asked by
EMILIANO
128 views
Which of the following drives the free market economy?
(1 point) Responses the needs and wants of the people the needs and wants
1 answer
asked by
hihi
19 views
Which of the following drives the free market economy?
(1 point) Responses the needs and wants of the people the needs and wants
1 answer
18 views
Could you check these please thanks.
A --------- is a graph showing the quantities supplied at each possible price. A. Supply
3 answers
asked by
Taylor
1,427 views