The cost of producing commodity

  1. The fixed cost of producing five units of a particular commodity is given as #900 while the total cost of producing the same
    1. answers icon 12 answers
    2. Daniel asked by Daniel
    3. views icon 764 views
  2. A company determines that the marginal cost of producing x units of a particular commodity during a one-day operation is MC=16x
    1. answers icon 1 answer
    2. SHEKH ABU SHAHID asked by SHEKH ABU SHAHID
    3. views icon 1,004 views
  3. A company determines that the marginal cost of producing x units of a particular commodity during a one-day operation is 16x –
    1. answers icon 0 answers
    2. zaib ali asked by zaib ali
    3. views icon 1,313 views
  4. IfC(x) is the cost of producing x units of a commodity, then the average cost per unit is c(x) = C(x) x . Consider the cost
    1. answers icon 1 answer
    2. benny asked by benny
    3. views icon 44 views
  5. IfC(x) is the cost of producing x units of a commodity, then the average cost per unit is c(x) = C(x) x . Consider the cost
    1. answers icon 1 answer
    2. benny asked by benny
    3. views icon 43 views
  6. IfC(x) is the cost of producing x units of a commodity, then the average cost per unit is c(x) = C(x) x . Consider the cost
    1. answers icon 1 answer
    2. benny asked by benny
    3. views icon 32 views
  7. The marginal cost function of manufucturing x units of a commodity is 6+10x-6x^2.Find the total cost and average cost. Given
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 113 views
  8. Suppose the total cost in naira in manufacturing q unit of commodity is C =3q²+7q + 15Derive a formular for marginal cost What
    1. answers icon 0 answers
    2. Chinelo asked by Chinelo
    3. views icon 455 views
  9. The cost (in dollars) of producing x units of a certain commodity is c(x)=5000+10x+0.05x^2Find A=100 to x=105 so far i got
    1. answers icon 4 answers
    2. THU asked by THU
    3. views icon 2,658 views
  10. The marginal cost of a certain commodity is C'(x)= 3x^2 -36x + 120If it costs 5 dollars to produce 1 unit, then find the total
    1. answers icon 1 answer
    2. Anonymous asked by Anonymous
    3. views icon 1,302 views