The cost of producing a

  1. A sportswear manufacture determines that the marginal cost of producing x worm-up suits is given in dollars by 20-0.015x.if the
    1. answers icon 0 answers
    2. Rose asked by Rose
    3. views icon 560 views
  2. I did the first part how would i graph it.Problem: Business and finance. The cost of producing a number of items x is given by C
    1. answers icon 0 answers
    2. jasmine20 asked by jasmine20
    3. views icon 641 views
  3. A company estimates that the marginal cost (in dollars per item) of producing x items is . If the cost of producing one item is
    1. answers icon 0 answers
    2. Sam asked by Sam
    3. views icon 714 views
  4. * I posted this before, but I left out the equation, sorry.A company estimates that the marginal cost (in dollars per item) of
    1. answers icon 0 answers
    2. Sam asked by Sam
    3. views icon 721 views
  5. The cost of producing a number of items x is given byC = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the
    1. answers icon 1 answer
    2. Amanda asked by Amanda
    3. views icon 772 views
  6. Business and finance. The cost of producing a number of items x is given byC = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the
    1. answers icon 0 answers
    2. jackie asked by jackie
    3. views icon 779 views
  7. The cost of producing a number of items x is given byC = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the
    1. answers icon 0 answers
    2. jen asked by jen
    3. views icon 1,114 views
  8. The cost of producing a number of items x is given by C=mx+b, inwhich b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost
    1. answers icon 0 answers
    2. cheryl asked by cheryl
    3. views icon 692 views
  9. Problem states:Business and finance. The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed
    1. answers icon 0 answers
    2. jasmine20 asked by jasmine20
    3. views icon 936 views
  10. The cost of producing oil is partly constant and partly varies as the number of bottles produced. The total cost of producing 8
    1. answers icon 1 answer
    2. Jessica asked by Jessica
    3. views icon 454 views